Blog dlaStopy.pl
Ciało kobiety przechodzi znaczne zmiany podczas ciąży. Przyrost masy ciała, wahania hormonalne i zmiana środka ciężkości mogą spowodować, że stopy staną się wrażliwe i opuchnięte, a także bardziej narażone na urazy. Właśnie dlatego w ciąży ważne jest komfortowe i bezpieczne obuwie. Jakie buty dla ciężarnych będą odpowiednie? Jakich fasonów lepiej unikać?
Jakie buty dla ciężarnych? Zobacz, jak je wybrać!

Ciało kobiety przechodzi znaczne zmiany podczas ciąży. Przyrost masy ciała, wahania hormonalne i zmiana środka ciężkości mogą spowodować, że stopy staną się wrażliwe i opuchnięte, a także bardziej narażone na urazy. Właśnie dlatego w ciąży ważne jest komfortowe i bezpieczne obuwie. Jakie buty dla ciężarnych będą odpowiednie? Jakich fasonów lepiej unikać?

Czym powinny cechować się buty dla ciężarnych?

Wiele kobiet ma problemy z obuwiem w trakcie ciąży. Zdarza się, że dotychczas używane buty nie są już tak wygodne, a nawet stają się zbyt małe ze względu na obrzęki stóp. Wobec tego konieczne jest zaopatrzenie się w nową parę, która sprawdzi się w tym okresie.

Zobacz, jakie buty dla ciężarnych, będą najlepiej nadawały się do noszenia zarówno na początku, jak i w końcówce ciąży!

Postaw na komfort
Szukaj butów, które są szersze i wygodniejsze oraz zapewniają dużą ilość miejsca na palce u stóp, aby mogły się swobodnie poruszać. Unikaj butów, które są zbyt ciasne, ponieważ mogą powodować bolesność stóp i zwiększać ryzyko ich otarć i odcisków. Komfort jest sprawą indywidualną, dlatego warto przymierzyć parę modeli przed zdecydowaniem się na zakup nowego obuwia.

Wybierz buty z dobrym podparciem stopy
Szukaj butów wyposażonych w profilowaną wkładkę, ponieważ zupełnie płaskie obuwie może sprzyjać bólom stóp i powstawaniu płaskostopia. Wkładki do obuwia można kupić również samodzielnie, najlepiej w dobrym sklepie ortopedycznym, gdzie dobierze się je specjalnie do swoich stóp.

Zdecyduj się na niskie obcasy
Wysokie obcasy mogą powodować zaburzenia równowagi i zwiększyć ryzyko upadków, dlatego nie są one rekomendowane jako buty dla ciężarnych. Zamiast tego wybierz niskie obcasy albo koturny, których wysokość wynosi maksymalnie do 3 cm.

Szukaj oddychających materiałów
Stopy mogą się bardziej pocić w czasie ciąży, więc najlepiej zdecydować się na noszenie obuwia z oddychających materiałów. Zaliczają się do nich skóra naturalna, siateczki, tkaniny. Nie będą sprzyjały poceniu się stóp i zapewnią większy komfort podczas upałów.

Wybierz buty z regulacją
Dobrym wyborem w trakcie ciąży będzie również zakup butów z regulowanymi paskami, sznurowadłami albo gumkami, które pozwalają na dopasowanie ich szerokości do stopy i nogi. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie buty na zimę w ciąży będą odpowiednie, poszukaj tych wyposażonych w elastyczną cholewkę albo z gumką. Dzięki temu sprawdza się one również w przypadku obrzęków stóp i nóg, które mogą wystąpić podczas ciąży.

Buty dla ciężarnych – wybierz te modele!

Najlepsze buty dla ciężarnych to:
- Sneakersy – sportowe buty damskie wykonane z przewiewnych i lekkich materiałów, które gwarantują wysoki komfort.
- Czółenka na niskim, klockowym obcasie – sprawdzą się na ważne okazje, ale najlepiej nie nosić ich na co dzień.
- Buty na koturnach – szersze, niższe koturny zapewniają stabilne podparcie dla stóp.
- Mokasyny i baleriny – eleganckie damskie buty, warto szukać tych z profilowaną wkładką lub zastosować własną.
Sandały damskie z szerokimi paskami – najlepiej korzystać z tych wyposażonych w regulowane paski.
- Sztyblety – wyposażone w elastyczne gumki po bokach, dlatego dobrze dopasowują się do nóg.

Jakich fasonów butów unikać w trakcie ciąży?

Podczas ciąży lepiej zrezygnować z poniższych rodzajów butów:
- Szpilki – mogą być niewygodne oraz zwiększają upadków ze względu na przesunięcie się środka ciężkości ciała.
- Buty bez wkładki profilującej – mogą nasilać bolesność stóp ze względu na brak wsparcia.
Klapki i japonki – nie będą zapewniały odpowiedniego podparcia i mogą sprzyjać dyskomfortowi stóp ze względu na wymuszenie innej pracy przedstopia.
- Sandały z cienkimi paskami – mogą być niewygodne, szczególnie podczas obrzęków stóp.

Produkty powiązane

Loading...