Blog dlaStopy.pl
W końcu jak dziecko chodzi, to powinno mieć buty, prawda? Cóż, niekoniecznie. Zanim więc pobiegniemy do sklepu obuwniczego, poczekajmy, aż postępy w chodzeniu osiągną wyższy poziom. Kiedy pociecha wprawiła się już w sztuce chodzenia, czas na pierwszy spacer poza domem i pierwsze buty ale...jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?
Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka ?

1. Nie kupuj pierwszych butów zbyt wcześnie

W końcu jak dziecko chodzi, to powinno mieć buty, prawda? Cóż, niekoniecznie. Chodzenie wymaga praktyki. Zanim więc pobiegniemy do sklepu obuwniczego, poczekajmy, aż postępy dziecka w chodzeniu osiągną wyższy poziom. Teraz pozwól mu spędzać czas boso tak często, jak to możliwe. To wzmocni stopy, pozwoli odkryć różne tekstury podłoża i wytrenuje naturalne ułożenie stóp, kolan i bioder.

Chodzenie boso, zwłaszcza podczas nauki chodzenia, ma ogromne korzyści na przyszłość, kształtując stopę dziecka lepiej niż większość butów ortopedycznych. Zakładając maluchowi buty zbyt wcześnie możemy pozbawić go tych korzyści, a nawet go skrzywdzić.

Kiedy więc jest najlepszy czas na pierwsze buciki?

Kiedy pociecha wprawiła się już w trudnej sztuce chodzenia (przeważnie między 10 a 13 miesiącem życia), czas na pierwszy spacer poza domem i pierwsze buty. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze – nie chcielibyśmy, żeby nasza pociecha chodziła bez butów po niepewnym podłożu.

2. Czym zastąpić bucki?

Najlepiej jeśli dziecko chodzi na bosaka ale….co jeżeli podłoga jest zimna, śliska lub po prostu nie chcemy, żeby chodziło boso? Wtedy fajnym rozwiązaniem są skarpety – najlepiej antypoślizgowe, ale… uwaga! dobrze dopasowane do małej stópki!

Powinna bez rozciągania idealnie pasować do rozmiaru stopy.

3. Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka ?

Warto wybrać buty o miękkiej i elastycznej podeszwie. Dodatkowo należy zadbać o to, by buciki miały odpowiedni zapas miejsca w zależności od okresu dziecka (1-2 lata 5 mm zapasu, od 2 lat może być ok 8 mm zapasu w bucie) oraz zginały się w odpowiednim miejscu około 1/3 części buta patrząc od przodu.

Dzieci są bardzo aktywne, dlatego wybierajmy obuwie wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Przednia część buta powinna być z założenia bardzo miękka za to tylna część sztywniejsza utrzymująca stopę, a zwłaszcza piętę w prawidłowej pozycji.

Często spotyka się sformułowanie, że buty powinny mieć usztywniony zapiętek, który szczególnie jest potrzebny u dzieci z pojawiającymi się odstępstwami od normy w kierunku koślawości, jak i zwiększonej wiotkości stawowej, której w ostatnich latach diagnozuje się coraz częściej.

4. Badanie stóp u dzieci

Na pierwsze badanie stóp warto wybrać się między 2 a 4 rokiem życia swojej pociechy i to nawet wtedy, kiedy nie zauważymy w jej stopach żadnych niepokojących zmian. Takie badania warto powtarzać raz na pół roku, ponieważ dzieci w tym wieku szybko rosną i bardzo dynamiczne zmienia się całe ich ciało.

Stopy nieprawidłowo ukształtowane w pierwszych latach, trudno później skorygować, gdy dziecko jest starsze, a wszelkie nieprawidłowości odbijają się w dorosłym życiu w postaci problemów z kolanami, biodrami, czy kręgosłupem. Dlatego w sklepach medycznych Relax-Med można znaleźć osoby, które wiedzą jak ważna jest odpowiednia profilaktyka, od najmłodszych lat.

Lista sklepów Relax-Med, w których możesz wykonać badanie stóp swojemu dziecku:

- Rybnik ul. Piasta 21 – tel. 507 179 144
- Chorzów ul. Batorego 15 – tel. 533 967 486
- Jastrzębie Zdrój ul. 1 Maja 8 – tel. 881 611 600
- Katowice ul. Warszawska 40 – tel. 730 777 105
- Wodzisław Śląski ul. Jana Pawła II 8 – tel. 505 749 154
- Ustroń ul. Szpitalna 11 – tel.  33 858 76 33
- Żory ul. Męczenników Oświęcimskich 12 – tel. 883 411 100
- Bielsko Biała ul. Partyzantów 61 – tel. 530 550 514
- Zabrze ul. 3 Maja 2 – tel. 530 550 612

1.       5. Jaka marka będzie odpowiednia jako pierwsze buty dla dziecka?

- D.D.Step – kliknij tutaj

- Emel – kliknij tutaj

- Bartek – kliknij tutaj

- Mido – kliknij tutaj

Jakie marki butów ortopedycznych będą odpowiednie w przypadku wad stóp?

- Dawid – kliknij tutaj

- Danielki – kliknij tutaj

- Kornecki – kliknij tutaj

- Memo – kliknij tutaj

- Amelka – kliknij tutaj

- Aurelka – kliknij tutaj

- Bartek – kliknij tutaj

Masz pytania? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 531 689 398 lub poprzez czat.

Loading...