Blog dlaStopy.pl
Odpowiednie obuwie w góry to podstawa, aby przemierzanie szlaków było wygodne i bezpieczne. Jakie buty dla dziecka będą wtedy odpowiednie? Zobacz, jak je dobrać!
Buty trekkingowe dla dzieci. Co sprawdzi się na górską wyprawę?

Odpowiednie obuwie w góry to podstawa, aby przemierzanie szlaków było wygodne i bezpieczne. Jakie buty dla dziecka będą wtedy odpowiednie? Zobacz, jak je dobrać!

Jaki rodzaj butów dla dzieci sprawdzi się w górach?

Wielu rodziców nie wie, jakie buty w góry dla dzieci będą najlepsze. Ich wybór ma jednak duże znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, co dziecko będzie miało na stópkach podczas górskiej wyprawy.

Jeśli nie zamierzamy wybierać się w trudne trasy, a droga będzie wiodła utwardzoną ścieżką, w takim przypadku dla malucha sprawdzą się zwykłe buty sportowe, które używane są do zabawy.

Gdy natomiast zamierza się przemierzać trudniejsze dla dziecka szlaki, na przykład z kamieniami, podejściami, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zainwestowanie w buty trekkingowe dla dzieci.

Trekkingowe obuwie dziecięce, podobnie jak to przeznaczone dla dorosłych, ma grubszą podeszwę z bieżnikiem oraz wyższą cholewkę za kostkę, która chroni stopy przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu takie obuwie może świetnie sprawdzić się nawet na dłuższe wyprawy po trudnym podłożu, także w okresie zimy.

Buty trekkingowe dla dzieci – jakie wybrać?

W sklepach znaleźć można wiele modeli butów w góry dla maluchów. Jakie buty trekkingowe dla dzieci sprawdzą się na wyprawę?

1. Wysokość cholewki buta
Zaleca się, aby obuwie miało cholewkę sięgającą za kostkę. Pozwala ono wtedy na ustabilizowanie stóp i zapobiega pojawianiu się urazów w trakcie chodu, gdy stopa zostanie ustawiona niewłaściwie.

2. Zapięcie buta
Kolejną ważną kwestią jest zapięcie. Najlepiej, aby obuwie miało sznurowadła, które mogą być też ściągane specjalną sprzączką. Zapicie powinno sięgać do góry buta, ponieważ dzięki niemu można odpowiednio dopasować je do stóp.

3. Materiał wierzchni butów
Tutaj dużo będzie zależało od tego, o jakiej porze roku planuje się wyprawę w górę. Na lato można wybrać lekkie buty z siateczkowymi wstawkami, natomiast podczas chłodniejszych pór, gdy pojawia się deszcz, śnieg, lepsze są skórzane buty trekkingowe – ze skóry licowej, zamszowej.

4. Wnętrze obuwia
Od wewnątrz buty trekkingowe dla dzieci powinny być wykończone oddychającą, przyjemną w dotyku wyściółką. W rejonie kostki powinny też znaleźć się poduszki, które zapewnią dodatkowy komfort dla nóg. Atutem będzie wyjmowana wkładka, która ułatwia czyszczenie obuwia i można łatwo wymienić ją na inną.

5. Ciężar butów trekkingowych
Warto wybrać lekkie buty dla dziecka, ponieważ ich zbyt duży ciężar może spowodować nadmierne zmęczenie stópek. Należy więc sprawdzić, jaka jest waga obuwia podana przez producenta i porównać modele pod kątem ich ciężaru.

6. Podeszwa obuwia
Powinna być grubsza, gumowa, z widocznym bieżnikiem, ponieważ wtedy ma lepsze właściwości antypoślizgowe i gwarantuje najlepszą przyczepność na zróżnicowanych podłożach. Dodatkowym plusem będzie nadlanie gumy na czubku buta, by ochronić go przed zniszczeniem.

7. Wygląd obuwia w góry
Oczywiście, w przypadku dzieci duże znaczenie ma również to, jak buty w góry będą wyglądały. Producenci oferują wiele modeli w różnych kolorach, dlatego można dobrać je dla chłopca i dla dziewczynki.

8. Rozmiar butów trekkingowych dla dziecka
Nie można też zapominać o tym, że bardzo istotne jest wybranie właściwego rozmiar butów trekkingowych dla malucha.

Nie należy kupować takiego obuwia na wyrost, by przydało się dziecku również wtedy, gdy jego stópki będą większe. Wtedy buty nie będą wygodne i mogą również zwiększyć niebezpieczeństwo podczas przemierzania szlaków.

Aby określić odpowiedni rozmiar butów dla dziecka w góry, warto wcześniej odrysować jego stopy na kartce i zmierzyć je. Do uzyskanego wymiaru dodaje się około 1-1,2 cm. Następnie uzyskany wymiar można porównać z rekomendowanymi rozmiarami w tabeli producenta.

Produkty powiązane

Loading...