Blog dlaStopy.pl
Aby dziecko mogło wygodnie ćwiczyć podczas WF-u, konieczne jest przygotowanie dla niego odpowiedniego stroju. Jego ważnym elementem są buty. Jakie obuwie do ćwiczeń jest najlepsze?
Buty na WF dla dziecka – jakie kupić?

Aby dziecko mogło wygodnie ćwiczyć podczas WF-u, konieczne jest przygotowanie dla niego odpowiedniego stroju. Jego ważnym elementem są buty. Jakie obuwie do ćwiczeń jest najlepsze?

Jakie buty na WF wybrać?

O tym, jakie obuwie sportowe dla dzieci będzie właściwe, najczęściej informuje szkoła. Placówki szkolne mogą mieć określone wymagania dotyczące butów, które należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie.

Przede wszystkim szkoły wymagają, aby dziecko na WF przynosiło buty sportowe, czyli przystosowane do aktywności fizycznej. Również częstym wymogiem jest jasna podeszwa, ponieważ takie buty nie brudzą parkietów.

Warto też pamiętać o tym, że odpowiednie buty na WF dla dziecka powinny być również wygodne, oddychające oraz lekkie, a także trwałe i wytrzymałe, aby mogły posłużyć na długi czas.

Fasony butów sportowych na WF dla dzieci

Podczas zajęć wychowania fizycznego dzieci mogą używać różnych fasonów obuwia. Jakie buty na WF?

Najczęściej wybierane są wtedy buty sportowe wykonane z siateczek albo tkanin, na piankowej podeszwie. Są lekkie i wygodne, dlatego świetnie nadają się do ćwiczeń, a także wspierają cyrkulację powietrza, dlatego nie powodują przepocenia stóp w trakcie wysiłku.

Również można zdecydować się na dziecięce trampki, natomiast mogą być one mniej wygodne, ponieważ najczęściej mają grubszą gumową podeszwę, więc są cięższe. Brak usztywnionego czubka może też powodować ból stóp podczas gry w piłkę nożną.

Gdy dziecko ma zajęcia z określonych sportów, na przykład piłki nożnej, również można kupić buty przeznaczone właśnie do tej dyscypliny.

Najważniejsze cechy obuwia na WF

Wybierając odpowiednie obuwie na wychowanie fizyczne dla dziecka, warto pamiętać o paru istotnych kwestiach. Jakie są najważniejsze cechy butów na WF?

Cholewka
Powinna sięgać do kostki, a także powinna być przewiewna, na przykład wykonana z tkaniny, siateczki, ewentualnie z elementami ze skóry.

Podeszwa
Powinna mieć właściwości antypoślizgowe i być elastyczna. Dodatkowo bardzo częstym wymogiem jest to, by była jasna, na przykład biała, beżowa.

Czubek
Najlepiej, aby był szerszy, dzięki czemu nie będzie on powodować uciskania palców. Również warto zwrócić uwagę, czy czubek jest dodatkowo usztywniony, ponieważ lepiej chroni palce, dzięki czemu dziecko może łatwiej grać w piłkę nożną.

Zapięcie
Rodzaj zapięcia butów na WF powinien być zależny od wieku dziecka. Maluch, który jeszcze nie potrafi wiązać butów, powinien otrzymać buty z rzepami, natomiast starsze dziecko buty ze sznurówkami.

Rozmiar
Należy zadbać o to, aby dziecko miało buty na WF w dobrym rozmiarze, czyli nie powinny być one ani zbyt duże, ani zbyt małe. Oznacza to, że przed nowym rokiem szkolnym zawsze trzeba dobrać je odpowiednio, a niekiedy nawet zmienić w trakcie roku szkolnego, gdy są już zbyt ciasne.

Wzór i kolor
Nie można również zapominać o tym, by dopasować buty do gustu dziecka, więc najlepiej zapytać go o preferowany model, wzór czy kolor lub wybrać się z dzieckiem razem na zakupy. Dzięki temu można zakupić obuwie, które będzie podobało się dziecku i będzie ono chętnie w nim ćwiczyło.

Wkładki
Wkładki profilaktyczne to nieodzowny element każdego rodzaju obuwia. Zapewniają niezbędne wsparcie dla stóp i pomagają zapobiegać kontuzjom.

Loading...