Buty na pierwsze kroki

W życiu każdy człowiek przejdzie tysiące kroków, jednak tymi najważniejszymi, najbardziej oczekiwanymi są te pierwsze. Ważne jest więc, by maluch uczący się chodzić - swoje pierwsze kroki stawiał w butach, które będą wygodne i zdrowe dla jego małych nóżek.

Buty na pierwsze kroki - jak wybrać rozmiar?

Chodzenie przy meblach, pierwsze podnoszenie się z pozycji siedzącej najczęściej odbywa się u malucha na bosaka lub w skarpetkach z antypoślizgiem. Kiedy jednak pozycja stojąca stanie się bardziej pewna, a ruchy dziecka bardziej skoordynowane, nadchodzi czas na pierwsze spacery po podwórku, po chodniku, czy na placu zabaw. Wtedy niezbędne stają się pierwsze buty do nauki chodzenia, które będą wygodne i zapewnią jednocześnie stawianie pierwszych kroków. Prawidłowo dobrane buciki nie mogą być ani za sztywne ani zbyt ciasne. Po pierwsze buty do nauki chodzenia dla dzieci, do sklepu trzeba wybrać się z samymi zainteresowanymi, bo muszą one je koniecznie przymierzyć. Niektórzy rodzice stosują popularną dawniej metodę "na patyczek": który przycina się na długość stopy, a potem wkładka do butów w sklepie. To metoda tylko połowicznie skuteczna, bo na dobrze dobrany bucik składa się przecież nie tylko jego długość, ale także tęgość stopy. Będą w sklepie razem z dzieckiem but można dobierać na kilka sposobów:
- wyciągając z niego wkładkę i przyłożenie do stopy dziecka (wkładka powinna być o 6-9 mm dłuższa niż czubek palców; obecnie zdarza się, że producent na wkładce zaznacza optymalną długość stopy pasującej do danego buta;
- po włożeniu buta na nogę dziecka, rodzic dłonią może wyczuć gdzie znajduje się duży palec i czy nie dotyka on czubka bucika;
- używając dostępnych obecnie w sklepach przyrządów takich jak: miarki sprawdzające długość stopy i dobierające odpowiedni rozmiar buta, skanery, "ślady" na podłodze z odpowiednimi rozmiarami (na których staje dziecko.
Obecnie znaleźć można wiele sklepów z butami dla maluszków. Są to produkty, które zwykle nie są zbyt tanie i mają do spełnienia ważne zadania. Dlatego warto postawić na produkty naprawdę wysokiej jakości, na przykład buty do nauki chodzenia Bartek. Równie dobrze sprawdzić mogą się buty do nauki chodzenia Emel. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że najbardziej istotny jest ich dobrze dobrany rozmiar. Kilka milimetrów więcej jest niezbędne, bo po pierwsze w trakcie chodzenia stópki dziecka przesuwają się do przodu, a po drugie stopy malucha bardzo szybko rosną, szczególnie w pierwszych latach jego życia. Buty dziecięce nie mogą więc być za ciasne, ale jednocześnie nie powinny być za bardzo "na wyrost". Jak już było wspomniane wcześniej, wolna przestrzeń powinna wynosić maksymalnie 9 mm.

Jakie buty do nauki chodzenia wybierać?

Szukając pierwszych butów dla swojego dziecka warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami, które pomogą w wybraniu najlepszych butów do nauki chodzenia. Najlepiej kiedy pierwsze obuwie dziecka, które dopiero zaczyna chodzić, wykonane jest z komfortowej skóry. Kolejną opcją jest zaś materiał tekstylny, ale taki naprawdę wysokiej jakości: dobrze odprowadzający nadmiar pary wodnej i chłonący wilgoć. Ważne jest, by pozwolić stopie oddychać. Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest czubek buta. U najmłodszych powinien być ona zaokrąglony i dosyć obszerny - pozwalający na swobodne poruszanie palcami. Z tyłu buta znajduje się zaś tzw. zapiętek. Kiedyś uważano, że powinien on być jak najbardziej sztywny. Nie jest to do końca prawdą. Zapiętek powinien być sztywny, ale jednocześnie sprężysty - tylko wtedy nie pozwoli na zniekształcenie się stopy i prawidłowe jej ustawianie na podłożu. Istotna jest również kwestia wagi. Najlepsze buty do nauki chodzenia powinny być dość lekkie. Nie będą wtedy bowiem obciążać stopy ani zaburzać równowagi malucha. Jeśli chodzi o zapięcia, to u maluchów sprawdzą się buty na rzepy oraz sznurowane. Te drugie dadzą jednak większą stabilność i pozwolą na prawdziwe dopasowanie buta do stopy maluszka. Warto także wspomnieć, że but dziecka powinien sięgać lekko ponad kostkę (wtedy ją ustabilizuje), nie może być jednak zbyt wysoki i sztywny - bo uniemożliwi swobodne ruchy. Wybierając buty zimowe (które są zawsze wyższe), należy upewnić się, że zginają się w kostce, czyli tam, gdzie naturalnie zgina się noga.

Najlepsze buty do nauki chodzenia - o czym jeszcze warto wiedzieć?

Czasami rodzice (biorąc pod uwagę oszczędności), zakładają dzieciom buty z których wyrosło ich starsze rodzeństwo. Nie jest to dobry pomysł, szczególnie w przypadku butów do nauki chodzenia. Każda osoba posiada bowiem indywidualny kształt stopy, do którego dopasowuje się obuwie. Różne ustawianie nogi w bucie po innym dziecku może spowodować zaś, że malec może zacząć stawiać kroki w sposób, który nie będzie dla niego naturalny. Co więcej, pot rodzeństwa, który zdążył już wchłonąć się we wkładkę, zawiera obce drobnoustroje, na kontakt z którymi może być narażona skóra dziecka. Warto także wiedzieć o tym, że pierwsze buty do chodzenia powinny mieć przewiewną cholewkę, wysoką jakość wykonania (porządne szwy), a także komfortowe zapięcie i wystarczająco duży otwór do włożenia nogi (także samodzielnego). Oczywiście bardzo ważne jest sprawdzenie tego, czy buty nie zawierają szkodliwych substancji i żadnych niebezpiecznych składników. Jeśli chodzi zaś jeszcze o budowę buta, a dokładniej mówiąc o jego podeszwę, to musi być ona antypoślizgowa, ale także miękka i elastyczna. Spód bucika musi zginać się nie na środku, a w 1/3 swojej długości, to znaczy w tym miejscu, w którym naturalnie zgina się stopa człowieka. Całe buty (cholewka, podeszwa) powinny być elastyczne, by mogły jak najlepiej współpracować ze stopą. Muszą być one bardziej przylegające w śródstopiu (by je dobrze podtrzymywać, a luźniejsze w palcach. Rzeczami, które nie są niezbędne, ale mile widziane będą zaś: odblaski, nieprzemakalne membrany, czy wkładki antygrzybiczne i antybakteryjne. Na koniec warto dodać, że oprócz tych wszystkich zasad ważne jest także to, by wybrane buciki podobały się dziecku - wtedy będzie chętnie je zakładało i stawiało swoje pierwsze, tak ważne kroki.

buty-danielki

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz