- 1154 odsłony
Dziecięce stopy są w wyższym stopniu narażone na deformacje w porównaniu do stóp osób dorosłych, ponieważ ich kościec jest bardziej miękki, a mięśnie, więzadła i stawy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Poważnym problemem stają się w takiej sytuacji nieodpowiednio dobrane buty, które mogą powodować różne dolegliwości. Co warto wiedzieć na ich temat?
Jak rozwijają się stopy dziecka?
Stopy składają się z wielu struktur, które współpracują ze sobą, umożliwiając stanie i chód. Do ich pełnego wykształcenia dochodzi jednak po pewnym czasie, zwykle po ukończeniu przez dziecko 7. roku życia.
Jako że w młodszym wieku dochodzi do intensywnego rozwoju stóp u dzieci, na tym etapie istnieje podwyższone ryzyko pojawienia się różnych rodzajów deformacji stóp powodujących nieprzyjemne objawy.
Rodzice i opiekunowie muszą zatem pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma odpowiednie zapobieganie tego typu deformacjom, ponieważ w przeciwnym przypadku będą mogły one spowodować wady postawy i wady stóp wymagające specjalnej korekcji.
Nieodpowiednie buty dziecięce – jaki mają wpływ na stopy?
Na pojawienie się zniekształceń stópek dziecięcych duży wpływ mają noszone buty. Jeśli nie zostaną one odpowiednio dopasowane, w takiej sytuacji pojawia się większe ryzyko różnych rodzajów deformacji, które mogą oddziaływać na stan zdrowia malucha na lata. Jaki jest wpływ złego obuwia na zdrowie dziecka na stopy dziecka?
Do głównych konsekwencji związanych z noszeniem niewłaściwych butów przez dziecko zaliczane są przede wszystkim:
- Bóle stóp, w szczególności palców u nóg, śródstopia, pięty, które pojawiają się najczęściej w przypadku za ciasnego obuwia, które nadmiernie uciska stopy,
- Zniekształcenia palców, do których najczęściej dochodzi na skutek zbyt ciasnych czubków obuwia, na przykład może pojawić się wtedy koślawy paluch, który określany jest także jako halluks,
- Zmiany na stopach, na przykład otarcia, modzele, pęcherze, które powodowane są przez niewłaściwie dopasowane obuwie,
- Potykanie się dziecka, które najczęściej jest objawem nieodpowiednio dobranych butów pod kątem wielkości, gdy są one zbyt długie albo zbyt szerokie,
- Problemy z naturalnym układaniem stóp w trakcie chodu, na przykład w przypadku butów zbyt ciężkich, mających za sztywną podeszwę,
- Zniekształcenia pięty, które często pojawiają się w przypadku butów mających nieustabilizowany, nieusztywniony zapiętek,
- Upadki, które mogą być związane z ryzykiem noszenia butów ze zbyt śliską podeszwą.
W konsekwencji nieodpowiednie obuwie mogą wywołać wady postawy i stóp, na przykład takie jak płaskostopie, koślawość i szpotawość stóp i kolan, palce młotkowate czy nieodpowiednie ustawienie stóp powodujące ich supinację lub pronację – wygięcie na boki.
Jak rozpoznać nieodpowiednie obuwie dla dziecka?
Jeżeli dziecko ma nieodpowiednio dobrane obuwie, w takim przypadku warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które związane są z jego budową. Jak rozpoznać buty, które mogą mieć zły wpływ na stopy dziecka?
Niewłaściwie dopasowane obuwie dziecięce przede wszystkim można rozpoznać po tym, że nie ma ono prawidłowego rozmiaru lub tęgości – szerokości. Jest ono wtedy za małe albo za duże, wywołując bóle stóp, ich urazy i problemy z chodzeniem.
Również niewłaściwie dobrane buty, które mogą spowodować deformacje stóp, mogą być zbyt sztywne albo przeciwnie, zbyt luźne na stopy dziecka, dlatego umożliwiają ich naturalnego ułożenia lub też nie dają im właściwej podpory.
Warto też wskazać, że dziecko nie powinno nosić używanego obuwia po swoim rodzeństwu albo innych dzieciach. W takim przypadku także pojawia się podwyższone ryzyko nieodpowiedniego ustawienia stóp, ponieważ obuwie to już może być zniekształcone. Dodatkowo pojawia się ryzyko infekcji stóp, na przykład grzybicy albo infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego wywołującego brodawki na stopach.
Jak wybrać właściwe buty dla dziecka?
Dobierając odpowiednie obuwie dla dziecka, które nie będzie przyczyniało się do pojawienia się wad stóp i innych dolegliwości, warto pamiętać o poniższych kwestiach:
- Obuwie dziecięce powinno być dopasowane dokładnie do stóp pod względem rozmiarowym,
- Konstrukcja obuwia powinna zawierać lekko usztywniony zapiętek, który przytrzyma stopę w miejscu,
- Podeszwa butów powinna być elastyczna, antypoślizgowa,
- Buty powinny być wykonane z oddychających materiałów, przykładowo ze skóry albo tkaniny,
Bardzo dobrym wyborem będą buty profilaktyczne dla dzieci, które projektowane są specjalnie z myślą o zapobieganiu wadom stóp. Dzięki temu mogą one zredukować ich ryzyko rozwoju i zapewnić dziecku maksymalny komfort podczas stawiania każdego kroku.
Produkty powiązane
- -43,00 zł
- Promocja
Buty Na Jesień Dla Chłopca Sportowe Primigi 7372200
- -50,00 zł
- Promocja
Buty Na Śnieg Ocieplane Wełną Dla Chłopca BARTEK 11603003
Buty Ortopedyczne Rehabilitacyjne Dla Dzieci Kornecki OR 03
- -4,00 zł
- Promocja
Kapcie Dziecięce Do Przedszkola Raweks Olek 208
- -15,99 zł
- Promocja
Kapcie profilaktyczne sandały dla chłopca z obcasem thomasa Dawid 1042-203
Papcie profilaktyczne dla dzieci z obcasem Thomasa Adamki 01 2N-23 granat
- -44,00 zł
- Promocja
Pierwsze buty roczki dla dzieci lekko ocieplane na jesień Emel EX 2147a-21
- -9,30 zł
- Promocja
Trampki Na Jesień Dla Chłopca DD Step 066-688b
- -70,00 zł
- Promocja