Blog dlaStopy.pl
Do bólu stóp często dochodzi w ciąży, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ona zaawansowana. Co powoduje dolegliwości bólowe u kobiet ciężarnych? W jaki sposób można je zminimalizować i im zapobiegać?
Ból stóp w ciąży: co wywołuje dolegliwości i jak je złagodzić?

Do bólu stóp często dochodzi w ciąży, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ona zaawansowana. Co powoduje dolegliwości bólowe u kobiet ciężarnych? W jaki sposób można je zminimalizować i im zapobiegać?

Co przyczynia się do bólu stóp w ciąży?

Ból stóp w ciąży jest dość powszechnym zjawiskiem, które może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami.

Kobiety często skarżą się na ból śródstopia w ciąży, ale również dolegliwości te mogą dotykać palców, szczególnie palca dużego – palucha oraz pięty.

W ciąży dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety, które mogą prowadzić do dolegliwości bólowych stóp. Co najczęściej się do nich przyczynia?

Jednym z głównych powodów jest przeciążenie stóp spowodowane dodatkowym ciężarem związanym z rozwijającym się dzieckiem oraz zmianami w rozkładzie masy ciała. Pojawiają się też zmiany sylwetki w pozycji stojącej i podczas chodzenia. W rezultacie stopy są bardziej obciążone, dlatego mogą pojawiać się wtedy nieprzyjemne dolegliwości, w tym ból śródstopia, ból pięty w ciąży. Zwiększa się też ryzyko związane z tworzeniem się zrogowaceń skóry, odcisków, pęcherzy, pękaniem pięt, czemu towarzyszy ból pięt w ciąży.

Kolejną przyczyną są zmiany hormonalne wywołane przez hormon relaksynę, które prowadzą do rozluźnienia tkanek macicy i spojenia łonowego, ale również mogą wywoływać ból stóp. Najczęściej odczuwany jest wtedy ból śródstopia w ciąży, ponieważ dochodzi do obniżenia łuku poprzecznego w stopie, co prowadzi do powstania płaskostopia poprzecznego.

W ciąży pojawia się też zatrzymywanie wody w organizmie, co może prowadzić do obrzęków stóp. Towarzyszy im uczucie ciężkości stóp, dyskomfortu. Kobiety z obrzękami stóp mogą mieć też problemy z zakładaniem i zdejmowaniem dotychczas noszonego obuwia.

Jak zmniejszyć ból stóp w ciąży?

Istnieje wiele sposobów, aby zredukować dolegliwości bólowe stóp w ciąży, a także im zapobiegać. Można spróbować następujących metod:

- Noszenie wygodnych butów profilaktycznych – najlepiej z amortyzowaną, elastyczną podeszwą, na lekko podwyższonym obcasie oraz ze wsparciem dla kostki. Można stosować też wkładki profilaktyczne, na przykład na płaskostopie poprzeczne. Nie zaleca się noszenia butów zbyt obcisłych, na wysokim obcasie.
- Unikanie noszenia obcisłych skarpetek – również mogą przyczyniać się do obrzęków stóp.
- Stosowanie chłodnych okładów – pomagają na obolałe, obrzęknięte stopy, zmniejszają opuchliznę.
- Unikanie długotrwałego stania albo siedzenia – stałe przebywanie w jednej pozycji przyczynia się do obrzęków i bólów stóp, dlatego najlepiej go unikać i regularnie się przechadzać, zmieniać pozycję.
- Picie dużej ilości płynów – dzięki temu można zapobiegać zatrzymywaniu wody w organizmie i zmniejszyć obrzęki.
- Wypoczywanie z uniesionymi stopami – najlepiej umieścić je na wyższym podnóżku, w nocy można ułożyć je na dodatkowej poduszce.
- Ćwiczenia stóp – w przypadku dolegliwości bólowych i jako profilaktyka zalecane są ćwiczenia jak rolowanie stopy na piłce, wałku do masażu stóp.
- Masaż stóp – pomaga w rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu bólu.
- Stosowanie preparatów redukujących dolegliwości – takich jak balsamy, maści czy kremy rozgrzewające lub chłodzące, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu.
- Noszenie wyrobów uciskowych – rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe o niskim stopniu kompresji są rekomendowane dla kobiet w ciąży, aby wspomagać przepływ krwi i limfy w kończynach dolnych.
- Aktywność fizyczna – polecane jest pływanie oraz inne rodzaje aktywności fizycznej, które umożliwiają ruch bez obciążania stóp.

Jeśli ból stóp w ciąży jest silny, pojawiają się objawy jak nieustępujący obrzęk, zaczerwienienie lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.

Produkty powiązane

Loading...