Blog dlaStopy.pl
Koślawość kolan jest jedną z dolegliwości, jakie mogą pojawiać się u dzieci w okresie ich rozwoju. Jak dokładnie się ją rozpoznaje? Jak można ją leczyć? Oto główne informacje na temat tej wady postawy!
Czym jest koślawość kolan u dzieci? Opis, objawy i leczenie

Koślawość kolan jest jedną z dolegliwości, jakie mogą pojawiać się u dzieci w okresie ich rozwoju. Jak dokładnie się ją rozpoznaje? Jak można ją leczyć? Oto główne informacje na temat tej wady postawy!

Koślawość kolan u dzieci – co to jest?

Pod pojęciem takim jak koślawość kolan u dzieci znajduje się rodzaj wady postawy, która dotyka nóg.

Do koślawości kolan dochodzi wtedy, gdy podczas stania na prosto u dziecka obserwowane jest złączenie się kolan na kształt litery X. Wówczas pomiędzy osią podudzia oraz osią ud widoczny jest kąt otwarty.

Niekiedy wada ta również określana jest jako koślawe kolana, kolana skierowane do środka czy kolana w kształcie litery X.

Kiedy dochodzi od koślawości kolan u dzieci?

Najczęściej koślawość kolan u dzieci pojawia się w okresie szkolnym, natomiast warto wskazać, że w młodszym okresie u dzieci często pojawia się koślawość fizjologiczna.

W okresie płodowym i noworodkowym u dzieci zauważalna jest szpotawość kolan, która polega na ich wygięciu na zewnątrz, czyli jest ona przeciwieństwem koślawości. Widoczna jest ona u dzieci najczęściej do 3. roku życia. Następnie pojawia się faza fizjologicznej koślawości, która może utrzymywać się do 6-7. roku życia dziecka. Po tym czasie, jeśli nadal jest ona widoczna, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Na koślawość kolan w wyższym stopniu narażone są dziewczynki w porównaniu do chłopców, co ma związek z ich budową miednicy.

Jakie są główne przyczyny koślawości kolan?

Do koślawości kolan u dzieci może dochodzić na skutek różnych czynników, do których zaliczane są między innymi:
- Wrodzona koślawość kolan,
- Krzywica,
- Płaskostopie,
- Zaburzenia w zakresie napięcia mięśniowego,
- Wrodzona łamliwość kości,
- Choroba Pageta,
- Nadmierne przeciążenia kości,
- Zwyrodnienia stawów,
- Przebyte w przeszłości złamania kości,
- Zbyt szybki wzrost,
- Nadmierna masa ciała – otyłość, nadwaga.

Jakie skutki może mieć koślawość kolan u dzieci?

Koślawość kolan u dzieci może powodować zróżnicowane skutki, które mogą występować również w wieku dorosłym i powodować wtedy duże problemy zdrowotne.

Przede wszystkim nieleczona koślawość kolan u dzieci może przyczyniać się do zmian mięśniowo-stawowych, które powodują problemy ze staniem, bóle stawów i mięśni, trudności w prawidłowym chodzie.

Również zwiększa się wtedy ryzyko wad stóp, w tym płaskostopia, a także wad postawy, w tym skoliozy. Mogą pojawić się zaburzenia czucia ze względu na wpływ nieprawidłowej budowy kolan na nerwy.

Diagnostyka koślawych kolan u dziecka

Rodzice lub opiekunowie powinni pamiętać o tym, aby udać się z dzieckiem do specjalisty, na przykład ortopedy dziecięcego, pediatry albo fizjoterapeuty, wtedy, gdy zauważają oni u dziecka objawy koślawych kolan.

Głównym objawem tej właśnie dolegliwości jest stykanie się kolan na kształt litery X, które widoczne jest u dziecka.

Dodatkowo koślawość kolan u dzieci może powodować pojawienie się innych objawów, na przykład niepewnego chodu, częstego stawania w rozkroku. Zwiększa się też ryzyko płaskostopia, dlatego odbicia stóp u dziecka są płaskie.

By określić, że rzeczywiście u dziecka występuje koślawość kolan, przeprowadza się również dodatkowe badania, na przykład badania RTG – zdjęcia rentgenowskie, co pozwala na ocenę układu kostnego.

Jak leczy się koślawość kości u dzieci?

Leczenie koślawości kolan u dzieci zależne jest przede wszystkim od wieku oraz stopnia zaawansowana tego schorzenia. Stosowane są poniższe metody:

Zmiana nawyków
Przede wszystkim rekomenduje się unikanie długotrwałego chodzenia i stania, siedzenia, gdy nogi dziecka układają się w kształt litery W. Zaleca się, aby dziecko częściej siadało w siadzie skrzyżnym.

Ćwiczenia korekcyjne
Stosowane są ćwiczenia na koślawość kolan u dzieci, które pozwalają na przywrócenie prawidłowych pozycji nóg i stóp u dziecka.

Odpowiednie sporty
U dzieci z koślawością kolan zalecane są między innymi jazda na rowerze, pływanie, jazda na koniu, piłka nożna.

Buty ortopedyczne
O tym, jakie buty na koślawość kolan u dzieci dobrać, powinien zadecydować specjalista. W przypadku widocznych wad stosuje się buty ortopedyczne albo wkładki ortopedyczne dla dzieci, dzięki którym można prawidłowo ustawić stopy.

Przykładowe produkty:

Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Czerwone
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Moro
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Szare
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Czarne
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan dla Dzieci Cieliste
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan kropki ciemny

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

Fizjoterapia
Stosowane są różne rodzaje zabiegów pozwalających na zredukowanie dolegliwości, między innymi są to masaże, naświetlania promieniami podczerwonymi albo nadfioletowymi.

Plastrowanie
Dobre efekty może przynieść również prowadzony przez specjalistę kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne. Polega ono na naklejeniu na kończyny specjalnych plastrów.

Zabiegi
W skrajnych przypadkach przeprowadza się zabiegi operacyjne, na przykład osteotomię korekcyjną, która polega na docięciu kości i jej odpowiednim ustawieniu albo umieszczeniu w kości niewielkiej płytki ósemkowej.

Produkty powiązane

Loading...