Blog dlaStopy.pl
Wybór właściwego obuwia dla dziecka to dla wielu rodziców i opiekunów spory problem. Wśród dostępnych wariantów butów dziecięcych znajdują się buty profilaktyczne, które przeznaczone są do zapobiegania problemom stóp. Czym dokładnie charakteryzują się buty profilaktyczne dla dzieci?
Czy buty profilaktyczne dla dzieci są potrzebne?

Wybór właściwego obuwia dla dziecka to dla wielu rodziców i opiekunów spory problem. Wśród dostępnych wariantów butów dziecięcych znajdują się buty profilaktyczne, które przeznaczone są do zapobiegania problemom stóp. Czym dokładnie charakteryzują się buty profilaktyczne dla dzieci?

Czym są buty profilaktyczne dla dzieci?

Obuwie profilaktyczne to rodzaj obuwia, które przeznaczone jest do zapobiegania problemom stóp. Tego typu buty stosowane są przede wszystkim u dzieci, ponieważ to u nich dochodzi do częstszego powstawania deformacji stóp ze względu na ich rozwój.

Specjalna budowa obuwia profilaktycznego powoduje, że zapewnia ono anatomiczne wsparcie dla stóp, zapobiegając dzięki temu rozwojowi różnych wad stóp, między innymi przy płaskostopiu, stopie pronującej, supinującej, stopie wydrążonej, stopie końsko-szpotawej, koślawości kolan.

Dziecięce obuwie profilaktyczne nie powinno być mylone z obuwiem ortopedycznym, które przeznaczone jest do leczenia wad stóp.

Buty profilaktyczne to wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie

Czym wyróżniają się buty profilaktyczne dla dzieci?

Buty profilaktyczne dla dzieci charakteryzują się specjalną budową, która odzwierciedla naturalne ułożenie stóp i pomaga zapobiegać ich różnym deformacjom tkanek.

Najczęściej dziecięce buty profilaktyczne powstają ze skór naturalnych, które są oddychające, elastyczne i dobrze dopasowują się do kształtu stóp. Wewnątrz buty te mają dopasowane do stóp wkładki, które ustawiają je w optymalnej pozycji. Dzięki temu zapobiegają zniekształceniom stóp, do jakich może dojść w okresie dziecięcym.

Dodatkowo obuwie to wykorzystuje szeroką gamę innych rozwiązań, na przykład:
- Usztywniane zapiętki, które stabilizują stopy,
- Szerokie noski, które zapewniają dużo przestrzeni dla palców,
- Wywietrzniki powietrza, które pozwalają na jego cyrkulację,
- Obcasy Thomasa, które zapobiegają koślawieniu stóp,
- Podeszwy, które są elastyczne i antypoślizgowe,
- Certyfikaty, na przykład Zdrowa Stopa.

Jednocześnie obuwie profilaktyczne przeznaczone dla dzieci cechuje się dopasowanym do ich gustu wyglądem. Wśród dostępnych modeli można znaleźć zarówno buty dla dziewczynek, jak i buty dla chłopców w różnych kolorach.

Jakie są rodzaje butów profilaktycznych dziecięcych?

Buty profilaktyczne dla dzieci można podzielić na różne kategorie w zależności od ich konstrukcji i przeznaczenia.

Wyróżnia się między innymi:
Półbuty profilaktyczne – obuwie z niską cholewką sięgającą do kostki.
Trzewiki profilaktyczne – buty w wyższą cholewką, które sięgają za kostkę.
Sandały profilaktyczne – letnie obuwie dla dzieci o przewiewnej cholewce, dostępne w wysokości do kostki i za kostkę.
Kapcie profilaktyczne – obuwie, które przeznaczone jest do stosowania w domu, żłobku, przedszkolu.
- Kozaki profilaktyczne – tego rodzaju obuwie przeznaczone jest do noszenia w okresie zimowym. Charakteryzuje się wysoką, często ocieplaną od środka cholewką.

Buty profilaktyczne dla dzieci – kiedy warto je stosować?

Obuwie profilaktyczne dla dzieci przeznaczone są do zapobiegania różnym wadom stóp powstającym u dzieci. Czy buty profilaktyczne dla dzieci są potrzebne?

Dziecięce buty profilaktyczne mogą być używane u praktycznie każdego dziecka, aby zapobiegać pojawianiu się wad stóp. Ze względu na swoją specjalną budowę pomagają w prawidłowym rozwoju stóp, minimalizując ryzyko ich deformacji.

Dziecko może stosować obuwie profilaktyczne każdego dnia, zarówno w domu, jak i w żłobku, przedszkolu, szkole, podczas spacerów, wycieczek i wypoczynku.

Jak dobrać odpowiednie obuwie profilaktyczne?

Przy doborze właściwego obuwia profilaktycznego należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Zaliczane są do nich:

Rozmiar
Obuwie to powinno mieć odpowiednio dopasowany rozmiar, aby nie było zbyt ciasne lub za duże, co może spowodować dyskomfort.

Rodzaj
Należy dobrać je zależnie od przeznaczenia, na przykład do domu lub przedszkola, do zabawy, na lato czy na zimę, by odpowiadały one swojemu celowi.

Sposób zakładania
Obuwie powinno być łatwe w zakładaniu przez dziecko, na przykład dla młodszych dzieci rekomendowane są buty z rzepami, natomiast dla starszych mogą być to buty ze sznurowadłami. Zarówno rzepy, jak i sznurówki pozwalają na łatwą regulację dopasowania obuwia do stóp.

Jakość wykonania
Buty profilaktyczne powinny być wykonane z jakościowych materiałów, na przykład ze skóry naturalnej albo tkaniny.

Certyfikacja
Dodatkowym plusem będzie certyfikacja obuwia profilaktycznego, na przykład dobrym wskaźnikiem jakości jest certyfikat Zdrowa Stopa.

Produkty powiązane

Loading...