Jak prawidłowo wybrać obuwie ortopedyczne dla dziecka?

Wybór obuwia ortopedycznego nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Istotne jest to, aby zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Buty ortopedyczne zlecone przez lekarza nie są tym samym, co obuwie profilaktyczne, które można zakupić w niemal każdym sklepie. Warto bliżej zapoznać się z tematem, tak aby zapewnić maluchowi właściwy rozwój.

O czym pamiętać, wybierając obuwie ortopedyczne?

Problemy związane ze stopami mogą pojawić się nie tylko w wieku dorosłym, ale również dziecięcym. Mowa tutaj o m.in. płaskostopiu, bólach pięt, czy też śródstopia. Dobrze dopasowane buty ortopedyczne mogą zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, a nawet wyleczyć schorzenie. Buty korekcyjne nie powinny być dobierane samodzielnie - najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza ortopedy. Źle dobrany model może jedynie pogłębić wadę, a nie ją wyeliminować. Warto wspomnieć, że na rynku można znaleźć również modele profilaktyczne. Takie buciki dziecięce wspierają prawidłowy rozwój dziecka i zmniejszają ryzyko pojawienia się różnego typu schorzeń stóp, czy też układu kostnego. Mogą być one jednak stosowane na etapie, kiedy u dziecka nie odnotowano żadnych wyraźnych nieprawidłowości.

Jakie wady stóp wyróżnia się u dzieci?

U dzieci wyróżnia się kilka podstawowych wad stóp. Jedną z nich jest płaskostopie, które sprawia, że sklepienie stopy jest znacznie obniżone. Jest to schorzenie, które może spowodować np. bolesne odciski, dysfunkcję mięśni, zaburzenie chodu, a także wiele innych dolegliwości. Inną wadą stóp jest koślawość. W takim przypadku guz piętowy wychyla się na zewnątrz. Można wyróżnić również szpotawość stóp, gdzie guz piętowy skierowany jest do wewnątrz. Kolejnym problemem jest tzw. stopa wydrążona, która powszechnie nazywana jest wysokim podbiciem. Częstym zjawiskiem jest także koślawość palców.

Gdzie można zakupić obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne i profilaktyczne produkowane jest przez znane i cenione marki. Warto postawić na zaufanego producenta, który cieszy się pozytywną opinią np.  Buty Dawid, Aurelka, czy też Bartek

Jakie są rodzaje butów ortopedycznych?

Największym zainteresowaniem cieszą się buty redresyjne, które korygują kształt stóp. Można wyróżnić również modele z obcasem Thomasa oraz odwróconym obcasem Thomasa. Bez trudu znajdziemy również buty połączone z ortezą, które stabilizują stawy. Innym typem jest obuwie wyrównujące, które stosuje się, gdy dziecko posiada stopy o różnej długości.

Jak są zbudowane buty ortopedyczne ? Obuwie ortopedyczne posiada konstrukcję przystosowaną do danego schorzenia stopy. Celem jest to, aby odciążyć te obszary, które zaostrzają schorzenie. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby nie tylko zmniejszyć ból i dyskomfort, ale również wyeliminować wadę. Stopa dziecka cały czas się rozwija, a więc w wielu przypadkach jest to możliwe. Ważnym elementem na który powinniśmy zwracać uwagę wybierając dobre obuwie ortopedyczne to przede wszystkim stabilność nogi w takim obuwiu – sztywny zapiętek, elastyczne spody oraz miejsce na dostosowaną wkładkę.

buty-oprtopedyczne-aurelka

 

Czym jest obcas Thomasa?
Obcas Thomasa to bardzo ważny element obuwia korekcyjnego. Dzięki niemi podeszwa ukształtowana jest w taki sposób, że strefy wzrostowe nóg obciążone są zupełnie inaczej, niż w przypadku zwykłego obuwia. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się lub rozwoju wad stopy. Takie buty sprawiają, że pięta jest nieznacznie wyżej niż palce.


Czym jest obuwie ortopedyczne na miarę?
Obuwie ortopedyczna na miarę jest w stu procentach dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka, co znacząco zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Jest ono produkowane na podstawie specyfikacji dostarczonej przez lekarza.


Jakie są rodzaje wkładek do butów?
Wkładki do butów można podzielić na kilka typów. Największym zainteresowaniem cieszą się wkładki indywidualne, które są idealnie dopasowane do stóp. Wykonuje się je na podstawie specjalistycznego badania. Wkładki korekcyjne, jak sama nazwa wskazuje mają stymulować prawidłowy rozwój stopy, a tym samym korygować różnego typu schorzenia. Są one dobierane do dolegliwości np. płaskostopia, koślawego palucha. Na rynku znajdziemy również wkładki supinacyjne, które utrzymują piętę w prawidłowym położeniu. Są one stosowane np. w przypadku wad postawy, czy też ostrogi piętowej. Wyróżnia się także wkładki korytkowe, które stosuje się w przypadku, gdy koślawość pojawiła się na poziomie kości łódkowatej.

Czym jest podobaroskop?
Podobaroskop to komputerowe badanie stóp. Dzięki niemu można poznać dokładne ukształtowanie stopy, co jest niezbędne do zdiagnozowania problemu. Badanie stóp wykonuje się najczęściej za pomocą podoskopa, który cechuje się wyjątkową dokładnością i czułością. Można więc zauważyć wady na bardzo wczesnym etapie, co zwiększa szansę na ich eliminację.

Podosbkop-komputerowe-badanie-stóp-rybnik
Czy obuwie profilaktyczne = ortopedyczne?
Buty profilaktyczne nie leczą schorzeń. Są one stosowane po to, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Obuwie profilaktyczne można połączyć z wkładkami ortopedycznymi, jednak nie jest to dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy schorzenie jest mocno rozwinięte. Ponadto w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Sandały ortopedyczne dla dzieci, czy też inne fasony obuwia to doskonały wybór, gdy wady zostały już zdiagnozowane przez specjalistę i wymagają natychmiastowego leczenia.

buty-ortopedyczne-dla-dzieci

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz