Blog dlaStopy.pl
Dziecięce stópki rozwijają się stopniowo i wówczas wpływa na nie szereg różnych czynników. To one decydują o zdrowiu całego układu ruchu – prawidłowej postawie, pracy stawów, kręgosłupa, komfortowym chodzie i zabawie. U niektórych dzieci rozwój stóp nie przebiega jednak prawidłowo. W takiej sytuacji konieczne może być zastosowanie specjalnych butów ortopedycznych. Kiedy należy je kupić?
Czy buty ortopedyczne są konieczne dla każdego dziecka?

Dziecięce stópki rozwijają się stopniowo i wówczas wpływa na nie szereg różnych czynników. To one decydują o zdrowiu całego układu ruchu – prawidłowej postawie, pracy stawów, kręgosłupa, komfortowym chodzie i zabawie. U niektórych dzieci rozwój stóp nie przebiega jednak prawidłowo. W takiej sytuacji konieczne może być zastosowanie specjalnych butów ortopedycznych. Kiedy należy je kupić?

Czym są buty ortopedyczne?

Pod pojęciem obuwia ortopedycznego lub korekcyjnego znajduje się specjalny typ obuwia konstruowanego z myślą o korygowaniu wad stóp oraz zapobieganiu pogłębiania się istniejących deformacji.

W porównaniu do zwykłego obuwia dziecięcego buty ortopedyczne charakteryzują się inną budową, dzięki czemu mogą one zmienić ustawienie stóp i nóg. W efekcie pomagają w redukowaniu ich dolegliwości, do których mogło dojść na skutek nieprawidłowego rozwoju fizycznego.

Buty profilaktyczne i ortopedyczne – czym się różnią?

Bardzo często obuwie profilaktyczne i ortopedyczne uznawane są za ten sam typ obuwia. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z dwoma różnymi rodzajami butów.

Buty profilaktyczne mają za cel zapobieganie deformacjom stóp i przeznaczone są do noszenia wtedy, gdy nie doszło jeszcze rozwoju wad stóp. Przeciwdziałają ich formowaniu się i w celach zapobiegawczych mogą nosić je wszystkie dzieci.

Buty ortopedyczne z kolei są przeznaczone do noszenia przez te maluchy, u których już teraz występują wady stóp. W efekcie nie mają one celu profilaktycznego, a leczniczy.

Jak zbudowane są buty ortopedyczne?

Buty ortopedyczne, jak wspomnieliśmy już wcześniej, mają specjalną budowę, która powoduje, że mogą one korygować położenie stóp i nóg, by wspomagać leczenie wad.

Ortopedyczne buty dla dzieci szyte są ze skór naturalnych (licowych, zamszowych, nubukowych) albo tkanin, które są przyjemne w dotyku i trwałe.

Obuwie tego typu ma w związku z tym wyższą cholewkę, sięgającą za kostkę. Dzięki temu ma lepsze właściwości stabilizujące i utrzymuje nogi i stopy we właściwej pozycji.

Od środka wykańczane są również skórą naturalną lub tkaniną. Wyposażone są w profilowane wkładki. Dla dodatkowej ochrony w miejscach, takich jak kołnierz za piętą oraz boczki butów, stosowane są ochronne pianki.

Duże znaczenie mają również detale. Ich noski są szersze, często otwarte, a zapiętki usztywniane, aby prawidłowo ustawić stopy w obuwiu. Podeszwy w takim obuwiu są elastyczne, by nie krępować ruchów stóp podczas w trakcie chodu. Wiele modeli butów ma także obcas Thomasa, który wspomaga prawidłowe ustawienie stóp.

Rodzaje butów ortopedycznych

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje obuwia ortopedycznego przeznaczonego dla dzieci. Są one dzielone na różne kategorie pod kątem ich przeznaczenia, czyli dolegliwości, jaką mają korygować.

Pod kątem korygowanej dolegliwości najczęściej stosowane są:
• Buty ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne,
• Buty ortopedyczne na płaskostopie podłużne,
• Buty ortopedyczne na koślawość stóp i kolan,
• Buty ortopedyczne na szpotawość stóp i kolan,
• Buty ortopedyczne wyrównujące, na nierówne kończyny,
• Buty ortopedyczne na stopę wydrążoną – z wysokim podbiciem,
• Buty ortopedyczne na paluch koślawy – haluksy,
• Buty ortopedyczne na staw skokowy koślawy.

Obuwie ortopedyczne podzielić można również na różne kategorie pod kątem ich kroju, na przykład mogą być to dziecięce sandały ortopedyczne z wycięciami dla lepszej cyrkulacji powietrza, zabudowane trzewiki ortopedyczne idealne na chłodniejsze pory roku, kozaki ortopedyczne na zimę.

Kiedy są potrzebne buty ortopedyczne?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy ich pociecha powinna nosić specjalne obuwie ortopedyczne. Czy buty ortopedyczne są konieczne dla każdego dziecka?

Nie, nie każdy maluch musi nosić takie buty. Wynika to przede wszystkim z doświadczanych przez niego dolegliwości. Gdy pojawiają się deformacje, noszenie obuwia tego typu jest wskazane, natomiast wtedy, gdy rozwój stóp przebiega prawidłowo, dziecko może nosić jedynie buty profilaktyczne, które zapobiegają wadom.

Warto więc pamiętać, że o tym, kiedy są potrzebne buty ortopedyczne, decyduje specjalista, na przykład ortopeda dziecięcy albo fizjoterapeuta dziecięcy po zbadaniu nóżek i stópek dziecka.

Produkty powiązane

Loading...