Blog dlaStopy.pl
Haluks, inaczej określany jako koślawy palec, jest deformacją stopy, która może powodować nieprzyjemne bóle, a nawet zaburzenia stabilności oraz chodu. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości?
Co warto wiedzieć o haluksach? Objawy, przyczyny, leczenie

Haluks, inaczej określany jako koślawy palec, jest deformacją stopy, która może powodować nieprzyjemne bóle, a nawet zaburzenia stabilności oraz chodu. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości?

Haluksy – co to jest?

Paluch koślawy, haluks, halluks jest rodzajem schorzenia, które dotyka stawu śródstopno-paliczkowym stopy. Dochodzi wtedy do wykrzywienia kości śródstopia przy dużym palcu.

Taka dolegliwość wpływa na mechanikę stopy, dlatego też może ona powodować różne niekorzystne objawy, a w określonych przypadkach wymagać leczenia operacyjnego.

Jakie są objawy haluksów?

Jak sprawdzic czy mam haluksy? W tym celu należy spojrzeć na swoje stopy i sprawdzić, czy przy miejscu łączenia palucha ze śródstopiem widoczna jest wystająca z boku kość. Jeśli zauważamy taką zmianę, oznacza to haluksy.

Dodatkowo w przypadku zaawansowanych haluksów mogą pojawić się również inne niekorzystne objawy, na przykład:
- ostre bóle w stopach
- obrzęki w okolicy dużego palca
- zmiany zwyrodnieniowe stawów w stopach
- niestabilność podczas stania
- zaburzenia chodu

Przyczyny haluksów

Do powstawania haluksów przyczynia się wiele czynników. Kto jest najbardziej narażony na tę dolegliwość?

Przede wszystkim do tworzenia się haluksów prowadzi noszenie nieodpowiedniego obuwia, które jest zbyt wąskie i ma wysoki obcas. Wtedy palce są nadmiernie ściskane, więc pojawia się deformacja.

Sprzyjają temu również czynniki genetyczne, dlatego w wielu rodzinach haluksy mają rodzice, dzieci, dziadkowie.

Duże znaczenie mają też wady stóp, a w szczególności płaskostopie poprzeczne i podłużne, dlatego też osoby z tymi wadami są w wyższym stopniu narażone na tworzenie się koślawego palucha.

Dodatkowo czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się tej dolegliwości są nieprawidłowe wzorce ruchowe, co może wynikać z zaburzenia pracy aparatu mięśniowego i stawowego, nadwaga i otyłość, trenowanie baletu.

Jak leczyć haluksy?

Obecnie istnieje szeroka gama metod pozwalających na leczenie haluksów, które można podzielić na nieinwazyjne oraz inwazyjne. Jak leczyć haluksy?

Korektory, ortezy, aparaty, kliny na haluksy
To skuteczna i bezpieczna metoda pozwalająca na skorygowanie koślawego palucha. Korektory, ortezy, aparaty i kliny to rodzaj akcesoriów, które umieszcza się przy dużym palcu stopy. Pozwalają na zmianę jego ustawienia, co redukuje dolegliwości.

Osłony, plastry na haluksy
Za ich pomocą można zabezpieczyć haluksy przed nieprzyjemnym bólem podczas chodzenia w obuwiu. Osłaniają haluksy i zapewniają większy komfort na co dzień.

Fizjoterapia na haluksy
Dobre efekty daje również stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych, na przykład jak fala uderzeniowa, krioterapia, magnetoterapia, terapia manualna, terapia powięziowa. Wielu osobom pomaga również kinesiotaping, czyli stosowanie specjalnych taśm.

Ćwiczenia na haluksy
Dzięki nim można poprawić ustawienie palców i stawów w stopach. Polegają one głównie na wypychaniu palucha na zewnątrz, co pozwala na zmniejszenie jego deformacji oraz towarzyszących bólów.

Buty na haluksy
Zaleca się stosowanie obuwia ortopedycznego, które ma poszerzone czubki, dlatego nie powoduje ono wtedy nacisku na wystającą kość. Można kupić je w wielu wzorach, na przykład jako sandały ortopedyczne na haluksy damskie, półbuty męskie, wygodne kapcie po domu.

Kąpiele na haluksy
Pomagają w zmniejszeniu dolegliwości. Warto moczyć stopy w ciepłej wodzie, na przykład z dodatkiem soli albo olejków z eukaliptusa, lawendy.

Operacje na haluksy
Jeśli mamy do czynienia z zaawansowaną dolegliwością, w takim przypadku dobre efekty dają zabiegi operacyjne. Pozwalają one na zmianę ustawienia palca lub też na usunięcie części kości wystającej poza obrys stopy.

Loading...