Blog dlaStopy.pl
Bolące stopy mogą być nie tylko problemem dotykającym osób dorosłych, ale również dzieci. Co oznacza ból stópek u dziecka? Czy może być to powód do niepokoju? Kiedy należy udać się wtedy do lekarza?
Ból stópek u dziecka – przyczyny i leczenie. Kiedy udać się do lekarza?

Bolące stopy mogą być nie tylko problemem dotykającym osób dorosłych, ale również dzieci. Co oznacza ból stópek u dziecka? Czy może być to powód do niepokoju? Kiedy należy udać się wtedy do lekarza?

Ból stóp u dziecka – jakie wywołuje objawy?

Dolegliwości bólowe stóp u dziecka często powodują wiele pytań u rodziców. Czym charakteryzują się te bóle?

Ból stópek u dziecka może mieć różnorodny przebieg i nasilenie. Może pojawiać się nagle i być ostry i nieprzyjemny albo może rozwijać się przez dłuższy czas i powodować słabsze, ale nawracające objawy. Dolegliwości mogą być też zlokalizowane w różnych miejscach, na przykład mogą dotykać palców, śródstopia, pięty, kostki.

Gdy pojawia się ból stópek u dziecka, mogą towarzyszyć mu również innego rodzaju objawy, na przykład:
- Niechęć do chodzenia, biegania, zabawy – aktywności te powodują u dziecka dolegliwości bólowe, dlatego stara się ono ich unikać,
- Pogorszenie dynamiki chodu – dziecko może chodzić powoli, utykać na jedną albo na dwie nóżki,
- Deformacje stóp – dziecko może stawiać stopy nieprawidłowo, na przykład do wnętrza albo na zewnątrz, może je przekrzywiać,
- Zmiany na skórze – na skórze stóp mogą pojawiać się odciski, nagniotki, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, czemu mogą towarzyszyć świąd, pieczenie, rozgrzanie stóp,
- Stany podgorączkowe i gorączka.

Jakie są przyczyny bólu stóp u dziecka?

Jeśli chodzi o przyczyny ból stópek u dziecka może mieć wiele powodów. Najczęściej towarzyszy on poniższym dolegliwościom:

Urazy
Najczęściej dzieci skarżą się na bóle stópek w przypadku urazów, na przykład po zabawie na podwórku. Warto wtedy zapytać dziecko o to, czy nie doznało jakiegoś urazu.

Bóle wzrostowe
Pojawiają się u dzieci w okresie intensywnego wzrostu, najczęściej pomiędzy 3 a 12 rokiem życia. Nasilają się w porach wieczornych i nocnych i nie towarzyszą im inne dolegliwości.

Grzybica stóp i paznokci
W przypadku tej dolegliwości dochodzi do pojawienia się łuszczących się zmian na skórze i paznokciach, czemu towarzyszy świąd, pieczenie i ból. Dziecko może zarazić się grzybicą na basenie czy przez noszenie używanego obuwia.

Wrastający paznokieć
To problem, który także dotyka dzieci. Pojawia się on częściej w przypadku nieprawidłowego przycinania paznokci i noszenia ciasnego obuwia dziecięcego.

Wady stóp
Są one także częstym powodem bólów stóp u dziecka, na przykład w przypadku płaskostopia – stopy płaskiej, stopy płasko-koślawej, stopy wydrążonej i stopy szpotawej.

Choroby stawowe
Do pojawienia się bólów stópek u dziecka mogą prowadzić też choroby stawowe, które dotykają stawu skokowego oraz stawów palców u stóp. Często bólom tym towarzyszą również opuchlizna, obrzęki. Przyczyną mogą być młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), infekcyjne zapalenie stawów, schorzenia tkanki łącznej, wady rozwojowe i wrodzone, guzy.

Zapalenie kości
Charakteryzuje się bólami kostnymi oraz obrzękami kości na skutek toczących się procesów infekcyjnych i autoimmunologicznych.

Zespół młodzieńczej fibromialgii
Powoduje bóle mięśniowo-szkieletowe, które mogą również powodować bóle stópek u dziecka.

Choroby nowotworowe
Bóle stóp u dziecka w rzadkich przypadkach mogą również być efektem toczącego się procesu nowotworowego, na przykład nowotworu kości.

Bóle stópek u dziecka – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli dziecko skarży się na ból stópek, czy to powód do niepokoju i konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeśli ból jest bardzo silny, trwa od dłuższego czasu, towarzyszą mu zaczerwienienie kończyny, gorączka albo stan podgorączkowy, warto udać się jak najszybciej do lekarza.

Jak leczy się bóle stóp u dziecka?

Gdy u dziecka zdiagnozowano ból stóp, w takim przypadku leczenie jest dobierane w zależności od przyczyny danej dolegliwości. Stosuje się między innymi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, kortykosteroidy.

Dobre efekty w przypadku bólów wzrostowych daje też suplementacja witaminy D, wapnia i cynku.

W przypadku deformacji stóp zalecana jest wizyta u ortopedy dziecięcego. Często zaleca on noszenie obuwia profilaktycznego lub ortopedycznego albo wkładek do butów.

Dodatkowo w celu złagodzenia dolegliwości można prowadzić ćwiczenia rozciągające stopy, także pod okiem fizjoterapeuty.

Niekiedy, w przypadku poważnych schorzeń, konieczne są zabiegi operacyjne.

Warto także pamiętać o komfortowym obuwiu dla dziecka, które powinno być odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru, wykonane z dobrej jakości materiałów, z elastyczną podeszwą.

Produkty powiązane

Loading...