Blog dlaStopy.pl
Problemy ze stopami u dzieci mogą przybierać różne formy. Jakie objawy wskazują na dolegliwości stóp u najmłodszych?
Problemy zdrowotne stóp u dzieci – jak je rozpoznać?

Problemy ze stopami u dzieci mogą przybierać różne formy. Jakie objawy wskazują na dolegliwości stóp u najmłodszych?

Jakie problemy stóp mogą pojawiać się u dzieci?

Dzieci, podobnie jak dorośli, narażone są na różne dolegliwości stóp. Mogą one występować zarówno na skutek wad wrodzonych, jak i pojawić się po pewnym czasie, jako efekt czynników zewnętrznych, na przykład nieprawidłowo dobranego obuwia, braku fazy raczkowania, stosowania chodzika, niskiej aktywności fizycznej, nadwagi albo wpływu drobnoustrojów.

Wady stóp
Za najczęstsze problemy zdrowotne dotyczące stóp u dzieci uznaje się wady stóp, do których dochodzi na skutek nieprawidłowego rozwoju układu ruchu.

Wśród wad stóp diagnozowanych u dzieci znajdują się między innymi:
- Płaskostopie,
- Stopa wydrążona,
- Stopa płasko-koślawa,
- Stopa końsko-szpotawa,
- Koślawość kolan.

Warto przy tym wskazać, że początkowo u dzieci występują tak zwane fizjologiczne wady stóp, które z czasem zanikają. Najczęściej do uzyskania prawidłowej postawy ciała dochodzi do 7 roku życia, dlatego do tego momentu chód u dziecka powinien być już stabilny.

W przypadku wad stóp najczęściej stosowane są odpowiednio dobrane wkładki profilaktyczne oraz obuwie. O tym, jakie buty profilaktyczne dziecięce lub ortopedyczne dobrać, decyduje specjalista, na przykład ortopeda albo fizjoterapeuta. Także stosowana jest fizjoterapia i rzadziej operacje.

Infekcje stóp
Również stopy dzieci narażone są na różne schorzenia na skutek kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, na przykład drobnoustrojami.

Często diagnozowane są grzybica stóp u dzieci czy kurzajki stóp powstające na skutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego, w skrócie określanego jako HPV (ang. Human Papilloma Virus).

Bóle wzrostowe
W okresie intensywnego wzrostu u dziecka mogą pojawić się bóle wzrostowe, które związane są z szybkim wzrostem następującym w okresie od 3 do 12 roku życia.

Urazy stóp
Dziecięce problemy ze stopami mogą mieć również postać pęcherzy czy otarć, które mogą pojawiać się na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia.

Objawy problemów zdrowotnych stóp u dzieci – na co zwrócić uwagę?

Na rozwój dolegliwości stóp u dzieci wpływa szeroka gama czynników. Dochodzi wtedy do pojawiania się objawów tych nieprawidłowości, które powinny skłonić rodziców lub opiekunów do uzyskania profesjonalnej pomocy. Jakie są wczesne oznaki problemów stóp u dzieci?

Nieprawidłowe odbicie stóp dziecka
Jednym z objawów wskazujących na zaburzenia budowy stóp u dziecka jest ich nieprawidłowe odbicie na podłożu. Można zauważyć je między innymi po kąpieli, gdy dziecko zostawia ślady na podłożu, albo można samodzielnie wykonać odbicie za pomocą farbek.

Jeżeli stopa dziecka jest płaska albo nadmiernie wydrążona, wskazuje to na wad stóp, takie jak płaskostopie oraz stopa wydrążona.

Stawianie stóp na zewnętrznej lub wewnętrznej krawędzi
O nieprawidłowościach w budowie stóp informuje również ich nieprawidłowe stawianie – na wewnętrznej albo zewnętrznej krawędzi.

Tego rodzaju ustawienie stóp wskazuje przede wszystkim na nieprawidłowy rozwój aparatu mięśniowego, gdy stopy znajdują się w pozycji pronującej albo supinujacej.

Nierównomierne starcie podeszew butów
Rodzice i opiekunowie powinni także zwracać uwagę na podeszwy butów najmłodszych, na których również można obserwować oznaki wskazujące na choroby.

Gdy są one nierównomiernie starte, na przykład od zewnętrznej lub wewnętrznej strony, w takim przypadku również wskazuje to na nieprawidłowy rozwój stóp.

Koślawe kolana
Kolana o nieprawidłowej budowie mogą kierować się ku sobie i układać się w kształt litery X.

Oznacza to wadę określaną jako koślawe kolana albo koślawość kolan, która również wymaga odpowiedniego leczenia.

Częste potykanie się
Gdy dziecko często potyka się, w trakcie chodzenia „plączą” mu się nogi, również może być to jednym z wczesnych objawów pojawienia się wad stóp.

Widoczne na stopach kurzajki, brodawki
Gdy u dziecka na stopach widoczne są zmiany w postaci kurzajek albo brodawek, oznaczać to może zakażenie wirusem HPV. Leczenie polega wtedy na stosowaniu odpowiednich preparatów miejscowych.

Nadmierne łuszczenie się skóry stóp
Gdy skóra stóp u dziecka łuszczy się nadmiernie, może wskazywać to na infekcję grzybiczą. Taki problem może też pojawić się przy przesuszonej skórze stóp lub przy znacznych zrogowaceniach.

Swędzenie, pieczenie stóp
Ten objaw pojawia się głównie w przypadku infekcji grzybiczych, którym towarzyszy łuszczenie się skóry.

Bóle stóp
Pojawiają się głównie jako bóle wzrostowe, ale również mogą być efektem wad stóp oraz urazów stóp, na przykład przy powstaniu pęcherzy.

Produkty powiązane

Loading...