PRZYRZĄDY DO REHABILITACJI STÓP

PRZYRZĄDY DO REHABILITACJI STÓP

Nie tylko dziecięce stopy wymagają dużej opieki i aktywności. Nieprawidłowo ukształtowane stopy nie wiążą się tylko i wyłącznie z walorami estetycznymi, ale przede wszystkim ze źle pełnioną funkcją. „Prawidłowo działające stopy” gwarantują dużą aktywność, prawidłowy rozwój innych struktur, w tym kolan, bioder i kręgosłupa, zabezpieczają przed urazami i kontuzjami. 

Dziecięce koślawe stópki, stopy z płaskostopiem oraz inne nieprawidłowe stopy malucha można łatwo wyćwiczyć i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie. Czy tak samo jest ze stopami osoby dorosłej?

Krzywe stopy osoby dorosłej

Bardzo ważne jest, aby zadbać o prawidłowe ukształtowanie stóp zanim osoba wejdzie w dorosłe życie, czyli w moment, kiedy bardzo trudno zmienić ustawienie stopy. Oczywiście u osób dorosłych rehabilitacja stopy, oznaczająca wyprowadzenie z błędnego ustawienia jest w dalszym ciągu możliwa, jednakże wymaga dużo więcej czasu i wysiłku. 

Dla starszych dzieci i osób dorosłych lepsze efekty gwarantują wkładki ortopedyczne (indywidualne wkładki do butów), które można uzyskać w renomowanych punktach zajmującymi się stopami, między innymi w Centrum Relax-Med w Rybniku, Jastrzębiu-Zdrój, Żorach.

Dyski, Piłki i Jeżyki

Ćwiczenia korekcyjne potrzebują pewnych elementów, które zarówno uatrakcyjnią ciężką pracę dziecku, ale również wpłyną na przyśpieszenie tempa rehabilitacji stóp, kolan czy ręki dziecka, jak i osoby dorosłej. Ćwiczenia przy użyciu elementów gumowych, jak „dysk do masażu”, „piłka rehabilitacyjna”, „półkula do masażu” pomagają w uzyskaniu lepszych efektów w pracy nad równowagą człowieka i stabilnością leczonych stawów. Piłki i jeżyki posiadające gumowe kolce poprawiają również ukrwienie w bezpośrednio stykającej się części ciała i zwiększają ilość aktywowanych do pracy receptorów, co znacznie wspomaga procesy fizjoterapeutyczne (integracja sensoryczna).

Dyski, piłki czy jeżyki gumowe pozwalają na ćwiczenia zarówno w łańcuchu zamkniętym (ze stabilizacją), jak i otwartym (bez stabilizacji). Uniwersalność wymienionych elementów pozwala na wykonywanie ćwiczeń w staniu, siedzeniu lub nawet w leżeniu, w zależności od ćwiczonego miejsca. Wspomniane elementy wykorzystuję się zarówno w rehabilitacji dzieci, jak i osób dorosłych.

Ścieżka z kolcami

Bardzo często używanym elementem podczas rehabilitacji stóp jest ścieżka z kolcami. Podobnie jak piłki czy jeżyki z wypustkami stymulują podeszwową część stopy wpływając pozytywnie na aspekty rehabilitacyjne. Ścieżka z kolcami nazywana inaczej „matą korekcyjno-masującą” lub po prostu „matą jeżykową” pozwala na poprawę ustawienia stopy dziecka podczas chodzenia, a nie tylko w czasie pozycji statycznej, czyli stania w miejscu. Stymulacja gumowych wypustek bardzo dobrze sprawdza się przy problemach płaskostopia, jak i niewydolności mięśniowej.

Ścieżki z kolcami wykorzystywane są zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w codziennych ćwiczeniach w domu, częściej takie maty jeżykowe wykorzystuje się do ćwiczeń z dziećmi, jednakże coraz częściej korzystają z niej również osoby dorosłe, w celu poprawy krążenia w stopach.

Mata jeżykowa

Woreczki z grochem – woreczki z piaskiem - woreczki do zabaw ruchowych

Bardzo popularne woreczki do zabaw ruchowych, czy jak niektórzy mówią woreczki z kuleczkami, czy woreczki z ryżem wykorzystywane do chwytania palcami stóp i przenoszenia, bądź przerzucania woreczków ćwicząc tym samym mięśnie stopy. 

Woreczki z grochem wykorzystywane są zarówno przez dzieci, jak również przez osoby starsze oraz pacjentów po udarze mózgu z obniżoną siłą mięśniową. Ćwiczenia z woreczkami z piaskiem pomagają również przy problemach z zimnymi stopami, jako elementy wykorzystywane do poprawy krążenia w stopach.

Aparat do masażu stóp

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się masażery stóp. Osoby cierpiące z powodu zimnych stóp (niewydolności krążenia w nogach) wykorzystują aparaty do masażu, w celu poprawy ukrwienia i ciepłoty stóp. Co więcej, aparaty masujące stopy mają również szerokie zastosowanie w regeneracji stopy po całym dniu  w butach. Aparaty do masażu stóp bardzo często wykorzystują kobiety chodzące w butach na obcasie (szpilkach), ale również mężczyźni, którzy odczuwają ból w stopach. Masażery stóp są bardzo uznawane przez osoby z problemem cierpnących stóp (drętwienie stóp). Co ciekawe aparaty do masażu stóp spotykają się z dużym zainteresowaniem przez rodziców szukających dodatkowych bodźców dzieciom z ADHD (dzieci nadpobudliwe).

Wkładki korekcyjne

Dodatkowym elementem wspomagającym ustawienie stopy są wkładki korekcyjne. Wkładki do butów z elementami korekcji pozwalają na prawidłowe ułożenie stopy w bucie. Dla osób posiadających większe zniekształcenia lub inne nieprawidłowości stosuje się wkładki ortopedyczne (wkładki termoplastyczne, wkładki indywidualne). Wkładki ortopedyczne do butów są to wkładki wykonywane po pobraniu miary stóp oraz zebraniu szczegółowego wywiadu, dobrze gdy dodatkowo wykonane zostaną badania komputerowe stóp. 

Wkładki korekcyjne stosuję się u osób dorosłych, dzieci od ok. 7 roku życia lub dzieci młodszych posiadających bardzo duże nieprawidłowości w stopach. Małym dzieciom do siódmego roku życia zaleca się stosowanie zdrowych bucików, zapewniających prawidłowe ustawienie pięty i pozwalające na fizjologiczny chód.

Aby zapewnić stopą najszybszy efekt rehabilitacyjny poza noszonymi wkładkami należy włączyć zestaw codziennych ćwiczeń. Elementy do ćwiczeń stóp znajdziesz w sklepie dlastopy.pl

Na naszym blogu :

https://dlastopy.pl/blog/news/stopy-skierowane-do-zewnatrz

Stopy-skierowane-do-wewnątrz.jpgstopy-skierowane-do-wewnątrz

przyrządy-do-rehabilitacji-stóp

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz