Blog dlaStopy.pl
Gdy stopa nie ma dostępu do tlenu, nie jest odpowiednio wentylowana i w efekcie zaparza się, pot oraz złuszczony naskórek bez dostępu do wentylacji tworzy idealne środowisko do tworzenia się zbiorów bakterii i drobnoustrojów które tylko czekają na dogodny moment by rozpocząć swoją inwazję.  
Grzybica stóp, najczęstszy problem polaków?

Rodzaje grzybicy i jej objawy

Grzybicą stop nazywamy ogólnie zakażenie skóry stopy grzybami nazywanymi DERMATOFITAMI. Grzybica atakuje głownie podeszwę, miejsca między palcami i boki palców.

Nie zdąża się by grzybica atakowała grzbiet stopy, ponieważ to jest to część stopy nazywana gładką, ta warstwę stopy może zaatakować grzybica skóry gładkiej co nie zdąża się w momencie ataku grzybicy dermatofitami. Niemniej jednak wyróżnia się kilka rodzaju grzybicy stóp:

Grzybica Potnicowa: Pojawia się ona w miejscu śródstopia pojawiają się wówczas ogniska       rumieniowi-wysiękowe z dużą ilością pęcherzyków w których znajduje się surowica oraz wydzielina surowicza powodująca ból.

Grzybica Złuszczająca: Atakuje ona miejsce podeszwy stopy oraz bocznymi jej częściami   charakteryzuje się ona ogniskami rumieniowo-złuszczającymi które oraz nadmiernym  zrogowaceniem naskórka stopy

Grzybica międzypalcowa: Najbardziej powszechna odmiana grzybicy która atakuje miejsca między palcami 3 a 4 oraz 4 i 5 palcem. Charakteryzuje się opuchnięciem naskórka tak zwaną maceracją naskórka, zaczerwienieniem oraz złuszczaniem się skóry.

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy stóp nie jest trudny ani uciążliwy, przeważnie wystarczą proste preparaty dostępne w aptekach bez recepty, odpowiednia higiena i dobrze dobrane obuwie oraz skarpetki, czasem jednak zdarza się że problem jest bardziej uciążliwy i wymaga od nas wizyty u dermatologa, uciążliwe leczenie antybiotykami, a nawet kuracja zastrzykami z odpowiednią dawką leku.

Nie należy jednak panikować za wczas, należy uważnie obserwować nasze stopy, dbać o nie a nic złego im się nie przytrafi.

Istnieją także skarpetki które pomagają w złuszczaniu naskórka w sytuacjach które tego wymagają jak i obuwie które odpręża stopę oraz pomaga w dobrej wentylacji, nie mniej jednak jeżeli macie państwo pewne obawy czy też zaobserwowaliście zmiany na waszych stopach które was zaniepokoiły radzimy spotkać się z specjalistą w celu konsultacji a następnie potem podejmować kroki w ewentualnym leczeniu, nie polecamy radzeniu sobie na własną rękę ponieważ można źle zinterpretować dolegliwości i nabawić się większych problemów.

Komentarze (0)

No comments at this moment
Loading...