Blog dlaStopy.pl
Podczas chodu powinno się stawiać stopy równolegle. Wtedy siły działające na stawy są najbezpieczniej rozłożone. Niestety często widzi się zaburzenia rotacyjne nóg – stawianie stop do środka lub na zewnątrz. W dzisiejszym wpisie porozmawiamy o stawianiu stóp na zewnątrz i o szkodliwości takiego chodu.
Stopy skierowane na zewnątrz

Dziecko stawia stopę na zewnątrz

Około 18. miesiąca życia szpotawość kolan znika. W okolicy drugich urodzin dziecka sytuacja się odwraca – od szpotawości dochodzimy do koślawości. Ustawianie stóp na zewnątrz jest normą dla dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Szczyt koślawości występuje mniej więcej w 4. roku życia. Mimo że stawianie stóp przez dzieci na zewnątrz stanowi fizjologię, podobnie jak w przypadku szpotawości, należy zwracać uwagę na układ ruchu dziecka. Szczególnie niepokojące mogą być następujące przypadki:

·         Stopy nie są ustawione symetrycznie

·         Koślawość nie znika w wieku około 8 lat (mimo że istnieją doniesienia o fizjologicznym odśrodkowym ustawieniu stóp nawet w wieku lat 11, zwykle zmiana znika wcześniej)

·         Dodatkowe objawy z układu ruchu

·         Ból przy poruszaniu

Leczenie nóg skierowanych do zewnątrz

Gdy szybko zdiagnozujemy wadę mamy praktycznie 100% szans na pełne wyleczenie bez większych kosztów czy poświęceń. Wystarczy wtedy zainwestować w buty korekcyjne, które ustawią nogę w właściwej pozycji, w połączeniu z konsekwentnym podejściem rodziców do postawy dziecka, da nam szybkie i bardzo satysfakcjonujące rezultaty.

Komentarze (0)

No comments at this moment
Loading...