- 34453 odsłony
Pojawiające się na stopach odparzenia mogą mieć różne przyczyny – nieodpowiednio dobrane obuwie, uprawianie sportów czy grzybicę stóp. Czym dokładnie są odparzenia? W jaki sposób można sobie z nimi poradzić? Jak im zapobiec? Doradzamy!
Czym są odparzenia?
Pod pojęciem odparzeń znajdują się zmiany skórne, które mogą tworzyć się w różnych obszarach ciała, gdzie dochodzi do przegrzania skóry oraz jej nadmiernego ucisku i tarcia.
W przypadku stóp częstym problemem jest odparzenie między palcami u nóg, ale również może ono pojawiać się na podeszwach, piętach czy wierzchu stóp.
Jak wyglądają odparzenia?
Odparzenia na stopach mogą mieć zróżnicowaną postać, zależnie od tego, na jakim etapie się znajdują.
W początkowej fazie odparzenia na stopach to zaczerwienione, przekrwione obszary. Potem dochodzi do pojawienia się w danym miejscu obrzęku oraz sączenia się płynu surowiczego, czyli inaczej do jego wysięku. Niekiedy pojawiają się także pęcherze z płynem surowiczym oraz czerwone wysypki.
Dodatkowo odparzeniom towarzyszą inne objawy, między innymi pieczenie, bolesność i swędzenie.
Odparzenia na stopach mogą pojawiać się punktowo, w określonych miejscach, ale również mogą obejmować one większe obszary.
Jak dochodzi do powstawania odparzeń?
Najczęściej odparzenia na stopach pojawiają się na skutek poniższych czynników:
- Wysoka temperatura – właśnie dlatego częściej występują one w trakcie lata, a także wtedy, gdy nosi się nieprzewiewne obuwie, które uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza.
- Niewłaściwie dobrane obuwie – takie, które jest zbyt ciasne, wykonane z nieprzewiewnych materiałów.
- Intensywny ruch – zwiększone ryzyko odparzeń na stopach pojawia się na skutek ruchu, na przykład podczas długich spacerów, biegania, trekkingu.
- Predyspozycje – większe niebezpieczeństwo odparzeń dotyczy osób z nadmierną potliwością, czyli nadreaktywnością gruczołów potowych, na przykład na skutek nadmiernego stresu, a także występuje przy niektórych chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca.
- Nieodpowiednia higiena stóp – zbyt rzadkie mycie stóp i niestosowanie kosmetyków do stóp, które mogą zapobiegać odparzeniom.
- Schorzenia stóp – głównym czynnikiem ryzyka jest grzybica stóp, która często diagnozowana jest razem z odparzeniami.
Odparzenia na stopach – kto jest na nie narażony?
Na pojawienie się odparzeń na stopach narażone są w wyższym stopniu niektóre osoby, między innymi są to:
- Sportowcy – zawodowi i amatorzy,
- Osoby pracujące w pozycji stojącej,
- Osoby noszące nieprawidłowo dobrane obuwie,
- Osoby o nadmiernej potliwości stóp,
- Osoby z grzybicą stóp,
- Diabetycy.
Jak radzić sobie z odparzeniami na stopach?
Jeżeli pojawi się odparzenie między palcami u nóg albo w innych obszarach na stopie, zaleca się odpowiednie postępowanie, które pozwoli na szybsze zredukowanie tego problemu. Co zastosować na odparzenia na stopach?
Utrzymywanie skóry w suchości
Odparzona skóra powinna być sucha i czysta, dlatego warto ją systematycznie przemywać i dokładnie osuszać, szczególnie między palcami u stóp.
Dezynfekcja i zabezpieczenie pęcherzy i ran
Jeśli na skórze widoczne są pęcherze, nie należy ich przekłuwać. Zaleca się ich dezynfekcję zastosowanie ochronnych plastrów hydrożelowych. W przypadku ran wskazana jest ich dezynfekcja i nałożenie preparatów ochronnych.
Kosmetyki na odparzenia stóp
Skutecznym domowym sposobem na odparzenia stóp jest stosowanie przeznczonych na nie kosmetyków, między innymi maści i kremów na odparzenia. Zawierają one składniki łagodzące i regenerujące, na przykład lanolinę, pantenol, oleje roślinne, wosk pszczeli, tlenek cynku.
Kąpiele w soli
W sprzedaży można znaleźć specjalne sole do przygotowania kąpieli stóp. Zawierają one w składzie substancje łagodzące, odświeżające, zmiękczające, redukujące podrażnienia, a także hamujące rozwój drobnoustrojów. Po kąpieli stóp w roztworze soli należy je dokładnie osuszyć i nałożyć kosmetyk na odparzenia.
Kąpiele w naparach ziołowych
Dobre efekty dają również kąpiele stóp w naparach przygotowanych między innymi z mięty, szałwii czy z kory dębowej.
Wizyta u podologa
Jeżeli domowe metody nie pomagają, warto udać się do podologa, czyli specjalisty w dziedzinie schorzeń stóp. Doradzi on, w jaki sposób można rozwiązać ten problem i zaleci odpowiednie produkty.
Jak zapobiegać odparzeniom stóp?
Aby odparzenia na stopach nie powstawały, ważna jest profilaktyka. O czym trzeba pamiętać, by zapobiegać takim zmianom?
Regularna higiena stóp
Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma regularna higiena stóp, czyli ich systematyczne mycie, osuszanie i stosowanie kosmetyków, na przykład w formie sprayów, pudrów, maści i kremów, które zmniejszają potliwość, mają działanie antybakteryjne i łagodzą podrażnienia.
Właściwie dobrane obuwie
Bardzo ważne jest również właściwie dobrane obuwie dziecięce jak i dla dorosłych, które powinno mieć odpowiedni rozmiar i powinno być wykonane z oddychających materiałów, na przykład skóry naturalnej, tkaniny, siateczki.
Wkładki do butów
Dobre efekty może dać również stosowanie wkładek do butów, które wykonane są z oddychających, przyjaznych dla skóry materiałów, na przykład skóry, pianki.