Blog dlaStopy.pl
Nauka chodzenia to złożony proces, który składa się z kilku etapów. Jak dokładnie przebiega nauka chodzenia u dziecka? Jak można pomóc mu w tym wyjątkowym okresie?
Jak przebiega nauka chodzenia dziecka i jak pomóc mu w stawianiu pierwszych kroków?

Nauka chodzenia to złożony proces, który składa się z kilku etapów. Jak dokładnie przebiega nauka chodzenia u dziecka? Jak można pomóc mu w tym wyjątkowym okresie?

Etapy nauki chodzenia dziecka

Stawianie pierwszych kroków jest procesem stopniowym i indywidualnym, dlatego u każdego dziecka przebiega ono w inny sposób. W jakim wieku dziecko zaczyna chodzić?

Raczkowanie – 6-10 miesięcy
Przed postawieniem pierwszego kroku niemowlęta zazwyczaj przechodzą przez fazę raczkowania. Pomaga ona odpowiednio rozwinąć siłę i koordynację rąk i nóg.

Warto zachęcać wtedy dziecko do raczkowania, na przykład umieszczając zabawki poza jego zasięgiem, aby zachęcić je do ruchu.

Pionizacja – 8-12 miesięcy
W tym czasie dziecko zaczyna samodzielnie wstawać do pozycji stojącej, korzystając z mebli, łóżeczek lub innych przedmiotów w swoim zasięgu. Etap ten określany jest jako pionizacja.

Na co zwrócić uwagę? Warto wtedy zadbać o bezpieczne środowisko dla dziecka, między innymi sprawdzić stabilność mebli i zabezpieczyć ich narożniki.

Poruszanie się z podparciem – 9-12 miesięcy
Dziecko porusza się wtedy wzdłuż podparcia, trzymając się za nie. Pojawia się także etap sprężynowania na nóżkach. W ten sposób maluch ćwiczy równowagę i stabilność.

Stanie bez podparcia – 10-14 miesięcy
Na tym etapie niemowlęta mogą przez chwilę stać bez wsparcia, zanim spróbują wykonać pierwsze samodzielne kroki.

Stawianie pierwszych kroków – 12-15 miesięcy
Pierwsze kroki stawiane przez dziecko są chwiejne i niepewne. Zazwyczaj maluch robi wtedy kilka kroków, a potem wraca do raczkowania.

Gdy nauka chodzenia dziecka jest na tym etapie, warto zadbać o to, aby dziecko miało wolne od przeszkód otoczenie, które nie będzie przeszkadzało mu w tych próbach.

Warto wskazać, że zazwyczaj dziewczynki zaczynają chodzić wcześniej w stosunku do chłopców, często nawet w czasie 10 miesięcy, natomiast chłopcy zwykle po 12 miesiącu.

Samodzielne chodzenie – 12-18 miesięcy
W tym wieku dziecko zaczyna częściej samodzielnie chodzić i staje się coraz bardziej pewne siebie w stawianiu kroków.

Dziecko nie chodzi – co zrobić?

Wielu rodziców martwi się, że ich dzieci nie zaczynają chodzić, gdy mają ponad 18 miesięcy. Warto wskazać, że nie musi być to od razu powód do niepokoju, ponieważ nauka chodzenia dziecka jest kwestią indywidualną i każdy brzdąc rozwija się w innym tempie.

Jeśli po tym okresie dziecko nie chodzi, a także nie podejmuje prób chodzenia, w takim przypadku można zasięgnąć porady specjalisty, na przykład pediatry, ortopedy albo fizjoterapeuty dziecięcego.

Jak pomóc dziecku w stawianiu pierwszych kroków?

Rodzice mogą wykorzystać różne sposoby i akcesoria, aby pomóc swojemu maluchowi w pierwszych krokach. Jak nauczyć dziecko chodzić?

Zachęcaj do stawiania pierwszych kroków
Aby zachęcić dziecko do stawiania pierwszych kroków, warto dopingować go za pomocą uśmiechów, oklasków i gratulacji.

Zapewnij dziecku wsparcie
W trakcie stania i kroków trzymaj dziecko za ręce lub wykorzystaj zabawki do pchania, aby zapewnić mu bezpieczne wsparcie podczas nauki chodzenia. Pozwól dziecku trzymać się stabilnych mebli lub innych powierzchni, co pomaga mu zbudować siłę i równowagę.

Stwórz bezpieczne otoczenie
Zadbaj o to, aby dziecko miało bezpieczne otoczenie, które nie będzie zagrożeniem w trakcie jego nauki chodzenia. Wyczyść podłogę, usuń ruchome meble, pamiętaj o zabezpieczeniu ich za pomocą uchwytów mocowanych do ścian, dzięki czemu dziecko będzie znajdowało się w przestrzeni, którą może bez obaw eksplorować. Dodatkowo stosuj bramki – furtki dla dzieci, aby odgrodzić schody oraz inne niebezpieczne obszary.

Wybierz odpowiednie obuwie
Gdy dziecko przymierza się do pierwszych kroków, warto kupić dla niego dopasowane, pierwsze buty z miękką podeszwą, które zapewniają odpowiednią przyczepność, ale pozwalają na naturalny ruch nóg. Należy unikać butów, które są zbyt ciasne lub sztywne, ponieważ mogą utrudniać prawidłowy rozwój dziecięcych stópek.

W naszym sklepie dostępnych jest wiele modeli obuwia, które zostały zaprojektowane z myślą o pierwszych krokach naszych pociech - https://dlastopy.pl/66-dzieciece.

Pozwalaj na chodzenie po różnych powierzchniach
Zachęcaj dziecko do chodzenia po różnych powierzchniach, takich jak dywan, trawa, piasek czy kamyki. Dostarczane przez nie bodźce pomagają rozwinąć czucie i równowagę.

Zadbaj o aktywność fizyczną
Zachęcaj dziecko do zabaw polegających na sięganiu, chwytaniu i wstawaniu, aby wzmocnić jego mięśnie. Nie zaleca się jednak korzystania z chodzików dla dzieci, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na rozwój.

Pamiętaj o cierpliwości
Nauka chodzenia to proces, który każde dziecko pokonuje we własnym tempie. Właśnie dlatego należy pamiętać o cierpliwości i nie wywierać nadmiernej presji na dziecko, które dopiero stawia swoje pierwsze kroki.

Produkty powiązane

Loading...