Blog dlaStopy.pl
Jeśli dziecko ma nierówną, falującą płytkę paznokcia, może wzbudzić to niepokój rodziców. Chociaż nieprawidłowości w paznokciach są często nieszkodliwe, czasami mogą wskazywać one na różne problemy zdrowotne. Co może być przyczyną nierównych, falujących płytek paznokciowych u dzieci?
Nierówna, pofalowana płytka paznokcia u dziecka – co oznacza?

Jeśli dziecko ma nierówną, falującą płytkę paznokcia, może wzbudzić to niepokój rodziców. Chociaż nieprawidłowości w paznokciach są często nieszkodliwe, czasami mogą wskazywać one na różne problemy zdrowotne. Co może być przyczyną nierównych, falujących płytek paznokciowych u dzieci?

Uraz paznokcia

Najczęstszą przyczyną zaburzeń związanych ze wzrostem paznokci jest uraz, który powoduje uszkodzenie macierzy paznokcia, czyli tkanki znajdującej się pod podstawą paznokcia.

Jeśli dziecko niedawno doznało uderzenia, zmiażdżenia lub urazu okolicy paznokcia, efektem może być nierówna płytka paznokciowa, na przykład nadmiernie pofalowana czy zgrubiała.

Czynniki genetyczne

Wygląd paznokci zależy od genetyki, dlatego niektóre dzieci mogą w naturalny sposób mieć faliste lub nierówne płytki paznokciowe.

Warto więc w takiej sytuacji sprawdzić, czy inni członkowie rodziny mają podobny wygląd paznokci, ponieważ może to być cecha dziedziczna. W takim przypadku nierówna płytka paznokcia u dziecka nie jest powodem do niepokoju.

Niedobory żywieniowe

W niektórych przypadkach niedobory żywieniowe, zwłaszcza minerałów, takich jak wapń, cynk i żelazo, mogą mieć wpływ na zdrowie paznokci. W takim przypadku zaleca się przeprowadzić badania poziomu tych pierwiastków z krwi, co pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych braków.

W takiej sytuacji zaleca się zbilansowaną dietę zawierającą odpowiednie składniki odżywcze dla zdrowego wzrostu paznokci, a w razie potrzeby suplementację brakujących składników.

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba skóry, która może wpływać na paznokcie, powodując widoczne zmiany w ich wyglądzie. Częstym problemem są wtedy pofalowane paznokcie u dziecka, zwiększona łamliwość paznokci, widoczne bruzdy, wżery, zgrubienia oraz przebarwienia w kolorach żółtych, czerwonych, białych czy czarnych.

Jeśli u dziecka występują inne objawy, takie jak czerwone, łuszczące się plamy na skórze, należy skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić dalsze postępowanie. Leczenie polega głównie na stosowaniu środków miejscowych albo doustnych, na przykład retinoidów, steroidów. Stosowane są też fototerapia i kosmetyki do stop nawilżające i natłuszczające.

Infekcje grzybicze

Także grzybica paznokci mogą powodować zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej, w tym jej falowanie, kruszenie się, łuszczenie lub nieregularności. Grzybicą można zarazić się w wielu miejscach, na przykład na basenie czy w przedszkolu.

W takim przypadku rekomendowane jest zastosowanie miejscowych środków przeciwgrzybicznych, na przykład w formie kremów, maści albo lakierów do paznokci. Zawierają one składniki przeciwgrzybicze, które redukują zmiany widoczne na płytce paznokciowej.

Liszaj płaski

Liszaj płaski to stan zapalny skóry, który może wpływać na paznokcie, prowadząc do ich zmiany ich wyglądu. Powoduje on ścieńczenie płytki paznokciowej, zagłębienia, nadmierne rogowacenie płytki, a także może powodować narastanie fałdów skórnych na płytkę paznokciową.

Schorzenie to samoistnie ustępuje u większości chorych, natomiast można łagodzić jego objawy z użyciem maści zawierających sterydy.

Choroby skórne

Choroby dermatologiczne, takie jak egzema lub zapalenie skóry, mogą rozprzestrzeniać się na łożysko paznokcia i wpływać na wzrost paznokci. Takim chorobom może towarzyszyć zaczerwienienie, swędzenie lub stan zapalny otaczającej skóry.

Leczenie polega wówczas na stosowaniu środków miejscowych albo doustnych dostosowanych do konkretnej choroby. Zaleca się też używanie kosmetyków, by złagodzić zmiany.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

W wielu przypadkach nierówności płytki paznokcia mają charakter łagodny i mogą ustąpić samoistnie lub przy odpowiedniej pielęgnacji.

Jeżeli zmiany na płytce paznokcia dziecka stale się utrzymują lub pogarszają się, wskazana jest konsultacja z lekarzem lub innym specjalistą. Pediatra, podolog lub dermatolog może ocenić stan zdrowia dziecka, przeprowadzić dokładne badanie i udzielić wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

Produkty powiązane

Loading...