Blog dlaStopy.pl
Często odczuwasz zimno w nogach lub stopach? To objaw, który może mieć zróżnicowane przyczyny, niekiedy także związane z chorobami. Co najczęściej powoduje uczucie zimna w nogach? Jak sobie z nim radzić?
Zimne stopy – co jest przyczyną i jak sobie z nimi radzić?

Często odczuwasz zimno w nogach lub stopach? To objaw, który może mieć zróżnicowane przyczyny, niekiedy także związane z chorobami. Co najczęściej powoduje uczucie zimna w nogach? Jak sobie z nim radzić?

Zimne stopy – co to oznacza?

Zimne nogi czy zimne stopy to inaczej uczucie zimna w nogach lub stopach, gdy ich temperatura jest niższa od reszty ciała.

Niekiedy zdarza się, że stopy lub nogi mają cały czas tę samą temperaturę, jak reszta ciała, natomiast powodują subiektywne uczucie zimna, albo wywołują uczucie szybkiego wyziębiania lub dłuższego rozgrzewania się.

Jakie są objawy zimnych stóp?

Poza uczuciem zimna dolegliwości tej mogą również towarzyszyć:
• Zimne dłonie,
• Zmiany koloru skóry – jest ona blada, zaczerwieniona lub zasiniona,
• Parestezje – uczucie mrowienia, pieczenia, drętwienia w kończynach,
• Pulsujący ból – zwykle o dość niskim natężeniu.

Uczucie zimna w stopach – przyczyny

Objaw ten występuje powszechnie i może mieć on różne przyczyny. Może występować jako skutek noszenia nieodpowiedniej odzieży, ale również wskazywać na różne schorzenia.

Do głównych przyczyn uczucia zimna w nogach zaliczane są:
Zredukowany przepływ krwi w naczyniach krwionośnych – głównymi przyczynami takich zaburzeń są miażdżyca, zakrzepica żył głębokich, niedociśnienie tętnicze oraz choroba Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń).
Uszkodzenia nerwów (neuropatia) – objawowi zimna towarzyszy wtedy często uczucie mrowienia i drętwienia, dolegliwości mogą być spowodowane cukrzycą, stosowanymi lekami, alkoholizmem, chorobami autoimmunologicznymi.
Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto – na skutek zmian hormonalnych choroby te powodują uczucie zimna.
Kolagenozy – choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa.
Choroba Raynauda (objaw Raynauda) – w dolegliwości tej następuje skurcz małych naczyń krwionośnych w dłoniach i stopach, co powoduje ich bladość i zasinienie.
Choroby hematologiczne – zimne stopy mogą towarzyszyć białaczce i chłoniakom.
Anemia – niedokrwistość na skutek niedoborów żelaza, witaminy B12.
Stosowanie wybranych leków – zimne stopy mogą być efektem stosowania beta-blokerów, doustnych pigułek antykoncepcyjnych, ergotaminy używanej w leczeniu bólu głowy, pseudoefedryny.

Jak diagnozuje się zimne stopy?

Jeżeli uczucie zimna w stopach jest częste i nawraca, zalecana jest diagnostyka w celu wykrycia przyczyny dolegliwości.

Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który może zalecić wtedy badania laboratoryjne krwi i badania obrazowe, takie jak USG, zależnie od potencjalnej przyczyny.

Zimne nogi – leczenie

Postępowanie w przypadku uczucia zimna w nogach będzie zależało od powodu tej dolegliwości, a także od jej zaawansowania. Co na zimne stopy warto zastosować?

Ciepłe skarpetki i buty
Doraźnym sposobem, by poprawić komfort, jest założenie ciepłych skarpetek i butów, na przykład z barankiem czy z wełnianej przędzy. Skarpetki i buty nie powinny uciskać, bo może to zaburzać krążenie krwi.

Termofor
Wypełniony ciepłą wodą termofor może szybko poprawić przepływ krwi w nogach i zredukować nieprzyjemne objawy.

Rozgrzewająca kąpiel
Podobny rezultat może zapewnić rozgrzewająca kąpiel albo moczenie stóp w ciepłej wodzie, czemu może towarzyszyć pedicure.

Masaż stóp
Masowanie stóp pobudza przepływ krwi. Można wykonać masaż rękoma lub z użyciem akcesoriów, takich jak masażery rolkowe czy szczotki.

Rozgrzewające maści i żele
Zawierają rozgrzewające substancje, które dają szybkie uczucie komfortu w przypadku zimnych nóg.

Aktywność fizyczna
Ruch również wspomaga cyrkulację krwi i może zmniejszyć ryzyko pojawiania się objawu zimnych stóp. Dobrym wyborem będą spacery, nordic walking, jazda na rowerze, ale również ćwiczenia stóp w domu, na przykład kręcenie nimi kółek czy naciąganie palców.

Zmiana stylu życia
Zaleca się rezygnację z nałogów, które mogą zaburzać krążenie krwi, takich jak picie alkoholu oraz palenie papierosów.

Loading...