Blog dlaStopy.pl
Wysypka na stopach u dziecka może mieć różne objawy i przyczyny, na przykład może być ona spowodowana infekcjami, alergiami, czynnikami drażniącymi lub chorobami skóry. Jak rozpoznać wysypkę tego typu? W jaki sposób ją leczyć?
Wysypka na stopach u dziecka – jak wygląda, co może być przyczyną i jak ją leczyć?

Wysypka na stopach u dziecka może mieć różne objawy i przyczyny, na przykład może być ona spowodowana infekcjami, alergiami, czynnikami drażniącymi lub chorobami skóry. Jak rozpoznać wysypkę tego typu? W jaki sposób ją leczyć?

Jak wygląda wysypka na stopach?

Wysypka występująca na stopach u dziecka może być rozpoznana na podstawie poniższych objawów:
• Zaczerwienienie – widoczne są czerwone plamki na stopach u dziecka, które mogą mieć intensywny albo zgaszony kolor. Mogą także zlewać się w większe skupiska.
• Zmiany skórne – wysypce mogą towarzyszyć zmiany w postaci krostek, guzków, wyprysków.
• Pęcherze – w niektórych przypadkach wysypka może prowadzić do powstania pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym.
• Swędzenie – swędząca wysypka na stopach to także powszechny objaw. Dzieci mogą skarżyć się na dyskomfort i często drapać obszar, na którym występuje wysypka.
• Łuszczenie skóry – niekiedy wysypce może towarzyszyć nadmierna suchość i łuszczenie się skóry w formie białych płatków.

Jakie są przyczyny wysypki na stopach u dzieci?

Do dolegliwości takiej jak wysypka na stopach u dzieci mogą prowadzić różne czynniki. Najczęściej są to:

Infekcje grzybicze
Wysypka może być spowodowana grzybicą stóp. Objawia się ona zaczerwienieniem, swędzeniem i łuszczeniem skóry widocznym szczególnie między palcami.

Infekcje wirusowe
Niektóre infekcje wirusowe mogą powodować wysypkę na stopach, której często towarzyszą owrzodzenia lub pęcherze. Może być ona spowodowana między innymi bostonką – chorobą bostońską, różyczką, ospą.

Infekcje bakteryjne
Do wysypki na skórze stóp mogą prowadzić również różne infekcje bakteryjne, na przykład liszajec.

Kontaktowe zapalenie skóry
Narażenie na czynniki drażniące lub alergeny może powodować wysypkę na stopach u dzieci. Głównymi winowajcami są mydła, detergenty lub niektóre materiały, na przykład stosowane na skarpetki i buty dla dzieci.

Reakcje alergiczne
Alergie na niektóre substancje, w tym na produkty spożywcze lub leki, mogą objawiać się wysypką skórną na stopach.

Ukąszenia lub użądlenia owadów
Ukąszenia owadów, takich jak komary lub kleszcze, mogą powodować miejscowe reakcje skórne, wywołując swędzące czerwone krostki na stopach i małe rany.

Atopowe zapalenie skóry
Egzema, czyli AZS – atopowe zapalenie skóry może być widoczna także na stopach i objawiać się zaczerwienieniem, swędzeniem i stanem zapalnym skóry. Objawy te mają charakter nawrotowy.

Leczenie wysypki stóp u dzieci

Wysypka na stopach u dzieci leczona jest w zależności od przyczyny tej dolegliwości. Stosowane są poniższe metody:

Regularna higiena stóp
Należy delikatnie myć stopy łagodnym środkiem czyszczącym i wodą, a potem je osuszyć. Należy unikać zwykłych mydeł, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.

Kremy nawilżające
Warto regularnie stosować na stopy dziecka krem nawilżający, aby utrzymać nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie i zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu.

Unikanie drapania
Warto przypominać dziecku, aby powstrzymywało się od drapania wysypki, co może zapobiec pogorszeniu się stanu i zmniejszyć ryzyko infekcji.

Miejscowe środki przeciwgrzybicze
Jeśli czerwone krostki na stopach są spowodowane infekcją grzybiczą, można zastosować dostępne bez recepty albo na receptę kremy lub maści przeciwgrzybicze. Należy postępować zgodnie z instrukcją produktu i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Środki ze sterydami
W przypadku stanów zapalnych, takich jak egzema, lekarz może zalecić kremy kortykosteroidowe w celu złagodzenia swędzenia i zmniejszenia stanu zapalnego.

Doustne leki przeciwhistaminowe
W celu złagodzenia objawów wysypki wywołanej przez alergię można zalecić doustne leki przeciwhistaminowe. Przed podaniem jakiegokolwiek leku tego typu warto skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

Zmiana obuwia i skarpetek
Zaleca się stosowanie butów wykonanych z naturalnych i przewiewnych materiałów, takich jak skóra naturalna, tkanina, siateczka, natomiast należy unikać obuwia ze skóry ekologicznej i innych tworzyw. Warto też wybierać skarpetki wykonane z naturalnych włókien – bawełny, wiskozy, bambusa.

Jeśli czerwona swędząca wysypka na stopach utrzymuje się, nasila lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską.

Produkty powiązane

Loading...