Blog dlaStopy.pl
Ostroga piętowa jest dolegliwością, która może powodować poważne dolegliwości bólowe i problemy z chodzeniem i staniem. Czym dokładnie jest? Wyjaśniamy, jak ją rozpoznać i leczyć!
Ostroga piętowa – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Ostroga piętowa jest dolegliwością, która może powodować poważne dolegliwości bólowe i problemy z chodzeniem i staniem. Czym dokładnie jest? Wyjaśniamy, jak ją rozpoznać i leczyć!

Ostroga piętowa – co to jest?

Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei), także określana jako zwyrodnienie lub zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest rodzajem choroby polegającej na formowaniu się kostnych wyrostków (osteofitów) na kości piętowej.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

W początkowych fazach rozwoju ostroga piętowa nie powoduje poważnych dolegliwości, natomiast nasilają się one w miarę jej narastania, znacznie redukując komfort, a nawet uniemożliwiając poruszanie się.

Ostroga piętowa – objawy dolegliwości to głównie:
• Silny, przeszywający ból pięty po przebudzeniu,
• Uczucie tępego bólu pięty w trakcie reszty dnia,
• Uczucie rozprzestrzeniającego się ciepła od pięty,
• Nadmierna tkliwość pięty,
• Zaczerwienienie okolicy pięty,
• Obrzęki pięty,
• Trudności w chodzeniu i staniu.

Często pojawia się także pytanie – jak wygląda ostroga piętowa? Nie można zobaczyć jej gołym okiem. Jest ona widoczna dopiero na zdjęciu RTG jako ostry wyrostek zlokalizowany na kości pięty, który może mieć kształt płaski, haczykowaty lub szpiczasty.

Jakie są przyczyny ostrogi piętowej?

Bezpośrednim powodem tworzenia się narośli kostnych na kości piętowej są mikro urazy i nadmierne naciągnięcie rozcięgna podeszwowego.

Należy przy tym podkreślić, że istnieją zróżnicowane przyczyny ostrogi piętowej, dlatego też dolegliwość ta dotykać może zarówno młodszych i aktywnych osób, jak i seniorów.

Do powstania ostrogi piętowej mogą prowadzić:
• Wykonywanie pracy w pozycji stojącej,
• Uprawianie sportów powodujących obciążenie stóp, głównie biegania,
• Nieprawidłowo leczone kontuzje, które przyczyniają się do koślawienia stopy,
• Noszenie nieodpowiednich butów, które nie dają należytego wsparcia dla stóp, w tym butów na wysokim obcasie,
• Wady stóp, takie jak stopa szpotawa, płaskostopie,
• Choroby reumatyczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
• Podeszły wiek ze względu na postępujące uszkodzenia tkanek stawowych i kostnych,
• Nadwaga i otyłość ze względu na duże obciążenie stóp.

Jak leczyć ostrogę piętową?

Metoda leczenia ostrogi piętowej powiązana jest przede wszystkim ze stopniem zaawansowania tej dolegliwości oraz odczuwanymi objawami. Poniżej prezentujemy domowe sposoby na ostrogi oraz leczenie zabiegowe, które pozwala na uzyskanie ulgi w tej dolegliwości:

Buty na ostrogi piętowe
Osoby z ostrogami piętowymi powinny stosować komfortowe obuwie, najlepiej obuwie profilaktyczne z dobrze amortyzującymi wkładkami. Należy unikać noszenia butów na obcasach.

Wkładki na ostrogi piętowe
Dostępne są również wkładki na ostrogi piętowe, które odpowiednio amortyzują piętę i dzięki temu łagodzą obciążenie w tym obszarze. W efekcie redukują one objawy bólowe.

Skarpetki na ostrogi piętowe
Są to skarpetki zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach z ostrogami piętowymi. Mają dodatkowe wzmocnienia lub amortyzujące wkładki żelowe w części piętowej i odciążają pięty. Wybrane skarpetki na ostrogi piętowe są też nasączane naturalnymi olejkami, które nawilżają i zmiękczają tkankę rogową.

Okłady z lodu na ostrogi piętowe
W celu uzyskania szybkiej ulgi można zastosować okłady z lodu, na przykład w formie kompresów lodowych.

Soda oczyszczona na ostrogi piętowe
Domowym sposobem na ostrogi piętowe są okłady z sody oczyszczonej. Należy przygotować papkę z sody wymieszanej z wodą i nałożyć na pięty. Okłady należy stosować codziennie.

Ocet na ostrogi piętowe
Tradycyjnym sposobem leczenia ostróg piętowych jest również stosowanie octu, który ma naturalne właściwości przeciwzapalne. Najlepiej nadaje się do tego ocet jabłkowy.

Należy wymieszać 1/2 szklanki octu jabłkowego z 2 szklankami zagotowanej i przestudzonej wody, a następnie zanurzyć w takiej mieszance stopy na 20 minut. Zabieg należy powtarzać każdego dnia.

Preparaty przeciwzapalne na ostrogi piętowe
W celu uzyskania ulgi w domowych warunkach zastosować można żel lub maść przeciwzapalną zawierającą niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład zawierające ibuprofen, diklofenak.

Dodatkowo w przypadku znacznego bólu stosować można doustne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe bez recepty i na receptę, takie jak paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, diklofenak.

Rehabilitacja na ostrogi piętowe
Osobom z ostrogami piętowymi rekomenduje się zabiegi rehabilitacyjne. Najczęściej stosowane są zabiegi ze zogniskowaną falą uderzeniową ESWT albo terapię ultradźwiękową.

Stosowane są także masaże oraz kinezyterapia w celu wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni kończyn dolnych, w tym ćwiczenia rozciągające łydki.

Zastrzyki na ostrogi piętowe
Zabiegową metodą redukcji objawów ostróg piętowych jest ostrzykiwanie bolących miejsc lekami przeciwzapalnymi, głównie glikokortykosteroidami. Określane są one potocznie jako blokada.

Coraz popularniejsze są także zastrzyki z osoczem bogatopłytkowym, określanym w skrócie jako PRP. Preparat ten produkowany jest z krwi pobranej od pacjenta i po wstrzyknięciu nasila naturalne procesy regeneracyjne tkanek.

Leczenie chirurgiczne ostrogi piętowej
W przypadkach cięższych, gdy rehabilitacja i leczenie farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych skutków, można przeprowadzić zabieg polegający na usunięciu narośli kostnej chirurgicznie.

Produkty powiązane

Loading...