Blog dlaStopy.pl
Widoczne na stopach dziecka kurzajki są nie tylko problemem estetycznym. Czym dokładnie są te zmiany? W jaki sposób powstają? Jakimi metodami się je leczy?
Kurzajki u dziecka na stopie: skąd się biorą i jak je leczyć?

Widoczne na stopach dziecka kurzajki są nie tylko problemem estetycznym. Czym dokładnie są te zmiany? W jaki sposób powstają? Jakimi metodami się je leczy?

Czym są kurzajki?

Kurzajka to rodzaj zmiany skórnej, która jest wywoływana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV od ang. human papilloma virus). Zmiany te określa się również brodawkami.

Choroba ta objawia się pojawieniem się na skórze lub błonach śluzowych małych, twardych guzków. Zazwyczaj są niegroźne, ale mogą być bolesne i uciążliwe. Stanowią również defekt estetyczny.

Kurzajki często występują u dorosłych, ale mogą pojawić się również u dzieci i młodzieży.

Gdzie najczęściej powstają kurzajki?

Zwykle kurzajki występują na dłoniach, stopach, twarzy i szyi, chociaż mogą pojawić się również w innych miejscach na ciele.

Skąd biorą się kurzajki?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kurzajki są wywoływane przez wirusa HPV. Wirus ten jest powszechny i często przenosi się nieświadomie, ponieważ zakażone nim osoby mogą nie mieć żadnych objawów infekcji.

Wirus ten przenosi się z osoby na osobę poprzez kontakt skórny, na przykład przez dotykanie skóry osoby zakażonej, powierzchni, których dotykała jej skóra, używanie jej ręczników czy innych przedmiotów osobistych. Zachorować można też przez używanie butów należących do zakażonej osoby. Możliwe jest również zakażenie się przez kontakt seksualny z osobą z HPV.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HPV i rozwoju kurzajek, to:
- Osłabiona odporność organizmu, przykładowo spowodowana chorobami, stosowaniem niektórych leków czy niedoborem witamin i minerałów,
- Brak odpowiedniej higieny osobistej,
- Częste korzystanie z basenów publicznych, sauny,
- Chodzenie boso.

Większe ryzyko dotyczy też osób, które noszą ciasne lub niedopasowane buty, ponieważ w takich warunkach skóra jest w wyższym stopniu narażona na uszkodzenia, co umożliwia łatwiejsze przeniknięcie wirusa do organizmu.

Jak wyleczyć kurzajki u dziecka na stopie?

Leczenie kurzajek u dzieci na stopie może obejmować różne metody, w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych potrzeb. Jak pozbyć się kurzajki na stopie?

Naturalne metody na kurzajki
Naturalne sposoby najlepiej sprawdzają się w początkowych fazach rozwoju tych zmian skórnych. Co na kurzajki u dzieci wybrać?

W fitoterapii stosuje się często sok pozyskiwany z glistnika jaskółcze ziele nakładanego na brodawki. Ogranicza on podziały i rozwój wirusa. Także dobre efekty daje sok z mniszka pospolitego.

Pomóc mogą też olejki eteryczne, na przykład olejek z drzewa herbacianego czy olejek z lawendy, które wykazują działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.

Dla złagodzenia dolegliwości można stosować okłady z sody oczyszczonej, octu jabłkowego, aloesu.

Należy również pamiętać o tym, żeby dziecko nosiło odpowiednio dopasowane obuwie, które nie będzie powodowało podrażnień skóry.

Apteczne leki na kurzajki
W aptekach dostępna jest szeroka gama produktów, które mogą pomóc w usunięciu kurzajek. Jak wyleczyć kurzajki u dziecka na stopie aptecznymi metodami?

Można stosować preparaty dostępne bez recepty, takie jak kremy, maści zawierające ekstrakty roślinne, kwas salicylowy, kwas mlekowy, miedź, srebro, środki przeciwwirusowe, na przykład acyklowir.

Chirurgiczne usuwanie kurzajek
W przypadku rozwiniętych kurzajek, a także wtedy, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, stosuje się zabieg chirurgiczny.

Najczęściej wykonuje się zabiegi polegające na usunięciu kurzajek za pomocą lasera, skalpela lub z użyciem elektrokoagulacji. Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu i trwają kilka minut.

Produkty powiązane

Loading...