Blog dlaStopy.pl
Planujecie rodzinny wyjazd na narty? Gdy to pierwsza wyprawa tego typu dla dziecka i ma ono wtedy rozpocząć naukę jazdy na nartach, warto wcześniej kupić dla niego odpowiednie obuwie. Jakie buty narciarskie dla dzieci są najlepsze?
Buty narciarskie dla dziecka – jak prawidłowo je dobrać?

Planujecie rodzinny wyjazd na narty? Gdy to pierwsza wyprawa tego typu dla dziecka i ma ono wtedy rozpocząć naukę jazdy na nartach, warto wcześniej kupić dla niego odpowiednie obuwie. Jakie buty narciarskie dla dzieci są najlepsze?

Buty narciarskie dla dzieci – czym się wyróżniają?

Aby szusować na nartach, konieczne jest odpowiednie obuwie. Przeznaczone jest ono do połączenia z wiązaniami i następnie taki zestaw pozwala na podpięcie do nart.

Buty narciarskie różnią się od zwykłego obuwia dziecięcego, ponieważ są sztywniejsze i mają specjalnie wyprofilowaną cholewkę oraz podeszwę, która pozwala na wpięcie ich do wiązań.

Aby zapewnić dziecku komfort jazdy na nartach, duże znaczenie ma odpowiedni dobór butów. Dzięki nim mały narciarz może wygodnie uczyć się jazdy. Dodatkowo prawidłowo dobrane buty narciarskie dla dziecka redukują niebezpieczeństwo pojawienia się urazów, otarć, pęcherzy. Warto więc pamiętać, że bezpieczna stopa dziecka ma wtedy kluczowe znaczenie!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dziecięcych butów narciarskich?

W sprzedaży znaleźć można wiele modeli butów narciarskich dla dzieci, dlatego rodzice często nie wiedzą, na co powinni zwracać szczególną uwagę. Jak kupić buty narciarskie dla dziewczynki lub dla chłopca?

1. Dobór odpowiedniego rozmiaru
Najważniejsze jest wybranie butów narciarskich dla dziecka we właściwym rozmiarze, czyli nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże, ponieważ będą wtedy wywoływać dyskomfort.

Żeby dobrać odpowiedni rozmiar, należy odrysować stópki dziecka na kartce, a następnie dokonać pomiaru odległości pomiędzy dwoma najbardziej odległymi od siebie punktami. Do pobranego wymiaru należy następnie dodać 1-2 centymetry. Dzięki temu w butach mogą bez problemów zmieścić się stópki w grubszych skarpetkach. Nieco większe obuwie narciarskie pozwoli też uniknąć sytuacji, gdy maluch szybko z niego wyrośnie, więc z pewnością wystarczą na cały sezon.

W sprzedaży można też znaleźć obuwie rozsuwane, które pozwala na wyregulowanie rozmiaru w danym zakresie. Jednak nie są one aż tak szczelne, ponieważ śnieg może łatwiej dostawać się do ich środka.

2. Liczba klamer na butach
Wybierając obuwie dla dziecka, warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest ich liczba klamer, które służą do ich zapięcia.

Dla dzieci młodszych, początkujących polecane są buty narciarskie z jedną klamrą. Gdy dziecko jest starsze i ma już większe doświadczenie w jeździe na nartach, wtedy można wybrać dla niego buty z dwiema, trzema albo czterema klamrami. Większa liczba klamer pozwala wtedy na odpowiednie dopasowanie butów do stóp oraz do łydek, dając lepszą stabilizację.

3. Podeszwa w butach do nart i parametr DIN
W przypadku zakupu butów dziecięcych do nart należy zwrócić uwagę na standard dotyczący wysokości podeszwy oraz wiązań. Odnosi się on do siły wypięcia wiązań narciarskich.

W przypadku dzieci młodszych wykorzystuje się najczęściej buty do wiązań 4,5 DIN, natomiast wtedy, gdy dziecko jest już starsze, stosuje się wiązania do 7,5 DIN, w których podeszwa ma taką samą grubość, jak w butach narciarskich dla dorosłych.

4. Ciepłe wnętrze butów na narty
Podczas niskich temperatur stopy dziecka są narażone na szybkie przemarznięcie. Aby szusowanie po białym puchu było wygodniejsze, warto więc zwrócić uwagę na to, jakie wypełnienie mają buty narciarskie.

W sprzedaży można znaleźć ocieplane buty narciarskie dla dzieci, na przykład z przyjemnym w dotyku kożuszkiem, polarem, a także z membraną, która dodatkowo chroni przed wilgocią, wiatrem.

5. Wygląd obuwia narciarskiego
Nie bez znaczenia w przypadku maluchów jest też wygląd butów narciarskich, dlatego warto uzgodnić kolor i wzór obuwia z małym narciarzem.

W sprzedaży można znaleźć modele, które doskonale sprawdzą się zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Produkty powiązane

Loading...