Blog dlaStopy.pl
Odciski na stopach, także nazywane nagniotkami, mogą powstawać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci oraz młodzieży. Kiedy się tworzą? Jak można je usunąć?
Jak skutecznie pozbyć się odcisku na stopie?

Odciski na stopach, także nazywane nagniotkami, mogą powstawać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci oraz młodzieży. Kiedy się tworzą? Jak można je usunąć?

Jak wyglądają odciski na stopach?

Odciski to płaskie, najczęściej jaśniejsze, łuszczące się zgrubienia, które pojawiają się na skórze.

Odciski często tworzą się na palcach, śródstopiu, piętach lub bocznych powierzchniach stóp. Niekiedy tworzą się też w wałach paznokciowych, a nawet pod paznokciami. Mogą być też bolesne i powodować dyskomfort w trakcie chodzenia.

Zmiany te zbudowane są z komórek rogowych skóry, które namnażają się na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych. W centralnym miejscu odcisku najczęściej jest zlokalizowany stożkowaty czop rogowy z zaostrzonym wierzchołkiem wchodzącym w głąb skóry.

Jak dochodzi do powstania odcisku na stopie?

Zazwyczaj są one spowodowane nadmiernym uciskiem albo tarciem, co prowadzi do zgrubienia i zmiany wyglądu skóry.

Nagniotki na stopach mogą być wywołane noszeniem obuwia o nieodpowiednim rozmiarze, obuwia zbyt ciasnego, chodzeniem boso po twardym podłożu lub uprawianiem sportu bez właściwego obuwia. Czasami odciski pojawiają się u osób z nadwagą oraz z wadami stóp.

Odciski na stopach – jak się ich pozbyć?

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na usunięcie odcisków tworzących się na stopach. Są one dobierane zależnie od ich wielkości, umiejscowienia, odczuwanych objawów.

Jak pozbyć się odcisku na stopie u dziecka albo osoby dorosłej? Poniżej znajdziesz polecane metody domowe i zabiegi na odciski.

Domowe sposoby leczenia odcisków stóp
Najczęściej stosowane są domowe sposoby na odciski po butach, które wyróżniają się również wysoką skutecznością. Jakie z nich warto wypróbować?

Najlepsze efekty daje regularny pedicure stóp. Już po kilku dniach można zredukować odciski i cieszyć się z estetycznej, miękkiej skóry. Jak wykonać pedicure przy odciskach?

Najpierw należy zmiękczyć skórę, na przykład mocząc stopy w wodzie z solą lub stosując ciepłe okłady z soli albo z sody oczyszczonej. Innym sposobem jest zaaplikowanie na odcisk specjalnego kremu, płynu lub maści o właściwościach zmiękczających, na przykład z kwasem salicylowym, kwasem mlekowym.

Po zmiękczeniu skóry należy usunąć jej nadmiar za pomocą tarki albo specjalnej frezarki do stóp. Trzeba pamiętać o tym, by nie przesadzać z naciskiem, aby nie uszkodzić skóry. Nie należy samodzielnie wycinać odcisków ostrymi narzędziami. Po usunięciu nadmiaru skóry najlepiej nałożyć krem na odciski.

Dostępne są też plastry zabezpieczające na odciski, które redukują tarcie i ucisk, co pomaga zapobiec powstawaniu nowych odcisków. Można kupić także plastry zmiękczające odciski.

Zabiegi na odciski na stopach
Jeżeli odciski są bardzo twarde lub bolesne, najlepiej skonsultować się wtedy z podologiem albo z chirurgiem. Specjalista może zalecić wtedy odpowiednie postępowanie i wykonać niezbędne zabiegi.

Najczęściej stosuje się wtedy zabieg podobny do domowego pedicure, przy czym wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia. Używane są frezarki, specjalne dłutka przy głębszych odciskach.

Jak zapobiegać odciskom na stopach?

Aby zapobiec powstawaniu odcisków, należy nosić wygodne, dobrze dopasowane buty damskie, męskie, czy dziecięce. Nie mogą być one zbyt wąskie, ciasne, nie powinny mieć zwężających się czubków.

W przypadku osób z wadami stóp dobrym wyborem będą też wkładki ortpedyczne, które pozwolą na prawidłowe ułożenie stóp w butach, co redukuje ryzyko tworzenia się nagniotków.

Również należy dbać o pielęgnację stóp, czyli wykonywać regularny pedicure, który będzie zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu skóry.

Warto też stosować plastry na odciski wspomniane wcześniej, które dobrze sprawdzają się w ich profilaktyce.

Produkty powiązane

Loading...