Blog dlaStopy.pl
Nadmierna potliwość stóp może być przyczyną dyskomfortu i wstydu. Są jednak skuteczne sposoby, aby jej zapobiegać. Zobacz, kiedy najczęściej dochodzi do nadpotliwości stóp i jak można sobie z nią poradzić!
Dlaczego stopy nadmiernie się pocą i jak temu zaradzić?

Nadmierna potliwość stóp może być przyczyną dyskomfortu i wstydu. Są jednak skuteczne sposoby, aby jej zapobiegać. Zobacz, kiedy najczęściej dochodzi do nadpotliwości stóp i jak można sobie z nią poradzić!

Nadpotliwość stóp – co to jest?

Nadpotliwość stóp albo nadmierna potliwość stóp jest dolegliwością, w której gruczoły potowe na stopach wydzielają zbyt dużą ilość potu. O nadpotliwości stóp możemy mówić w sytuacji, gdy wydzielanie potu jest tak duże, że przeszkadza on w codziennych sytuacjach.

Pot ten jest początkowo bezwonny, ale w kontakcie z drobnoustrojami na skórze zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Dodatkowo powoduje on wilgotność stóp, co prowadzi do pogorszenia komfortu oraz może sprzyjać powstawaniu uszkodzeń naskórka, na przykład pęcherzy na stopach.

Jakie są przyczyny nadpotliwości stóp?

W przypadku dolegliwości takiej jak pocenie się nóg przyczyny mogą być zróżnicowane. Najczęściej do nadpotliwości prowadzą:
- Wysoka temperatura – problem nadpotliwości stóp najczęściej nasila się w okresie letnim ze względu na wysoką temperaturę. Także może pojawiać się on w innych sytuacjach, gdy temperatura otoczenia jest podwyższona.
- Wysiłek fizyczny – intensywne ćwiczenia fizyczne, na przykład bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni, mogą nasilać potliwość stóp.
- Stres i zdenerwowanie – potliwości stóp sprzyjają stresujące sytuacje, nerwice, nieprzewidziane zdarzenia.
- Dieta – do nadmiernej potliwości mogą przyczyniać się alkohol, mocna kawa oraz jedzenie przyprawionych, pikantnych dań.
- Okres dojrzewania – ze względu na zmiany hormonalne w tym czasie często pojawia się nadpotliwość stóp, pach.
- Choroby – nadmierna potliwość stóp może pojawiać się w przypadku schorzeń takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne, schorzenia neurologiczne.
- Nieodpowiednie skarpetki i obuwie – nadpotliwości sprzyja używanie odzieży i butów włókien sztucznych, ponieważ nie przepuszczają one tak dobrze powietrza i blokują odparowywanie wilgoci.

Nadmierna potliwość stóp – jak ją zredukować?

Nadpotliwości stóp można zapobiegać na kilka sposobów. Zobacz, jak radzić sobie z poceniem się stóp!

Regularnie dbaj o higienę stóp
Osoby z nadmierną potliwością stóp powinny systematycznie dbać o ich higienę. Zalecane jest ich regularne mycie, na przykład z użyciem ziołowych kąpieli, złuszczanie naskórka i stosowanie kremów redukujących potliwość.

Noś odpowiednie obuwie i skarpetki
Dla osób z nadmierną potliwością polecane są buty z naturalnych materiałów, takich jak skóra naturalna czy tkanina, a także z przewiewnych syntetycznych siateczek. Można stosować też wentylowane wkładki do butów. Zaleca się także nosić skarpetki z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, z dodatkiem włókien węglowych czy jonów srebra.

Zastosuj dezodorant do butów lub stóp
Jeśli szczególnym problemem jest pocenie sie nog w butach, warto zdecydować się na dezodorant do butów albo dezodorant do stóp. Ten rodzaj produktu neutralizuje nieprzyjemne zapachy, zmniejsza potliwość i odświeża obuwie.

Udaj się do lekarza
Jeśli poniższe metody nie dają pozytywnych rezultatów, warto zapisać się do lekarza, na przykład dermatologa albo lekarza medycyny estetycznej. Specjalista może przepisać odpowiednie leki, na przykład przeciwgrzybicze, antybiotyki, a także wykonać zabiegi na nadpotliwość stóp.

Skorzystaj z botoksu na nadpotliwość stóp
W celu redukcji nadmiernej potliwości stóp stosuje się zabiegi na bazie toksyny botulinowej – botoksu. Powoduje on zablokowanie pracy gruczołów potowych na okres od 3 do 12 miesięcy. Po tym czasie zabieg można wykonać ponownie.

Produkty powiązane

Loading...