Blog dlaStopy.pl
Nieprawidłowe ustawienie stóp u dziecka jest objawem ich deformacji, która może powodować pojawienie się wielu poważnych objawów i wymagać leczenia. Jedną z często występujących wad stóp u dzieci jest koślawość pięt. Czym dokładnie charakteryzuje się ta dolegliwość?
  Koślawość pięt u dziecka – co to za wada? Przyczyny, objawy i leczenie

Nieprawidłowe ustawienie stóp u dziecka jest objawem ich deformacji, która może powodować pojawienie się wielu poważnych objawów i wymagać leczenia. Jedną z często występujących wad stóp u dzieci jest koślawość pięt. Czym dokładnie charakteryzuje się ta dolegliwość?

Czym jest koślawość pięt u dziecka?

Koślawość pięt u dziecka jest schorzeniem, które pojawia się w okresie intensywnego wzrostu i uznawane jest za jedną z najczęściej występujących wad stóp.

Charakterystyczną cechą tej wady jest nieodpowiednie ustawienie pięt, które wyginają się na boki w stosunku do reszty stopy. Objaw ten określany jest jako ewersja albo odwodzenie stopy. Razem z koślawością stóp może pojawić się również widoczne u dziecka płaskostopie oraz koślawość kolan, gdy układają się one w kształt litery X.

Koślawość pięt u dziecka jest widoczna zarówno w trakcie stania, jak i w trakcie chodu. Zauważane jest wtedy nadmierne obciążenie środkowej części stóp, przy czym ich krawędzie pozostają uniesione.

Warto wskazać, że koślawość pięt u dziecka również określana jest jako koślawość stóp czy jako stopy płasko koślawe u dzieci, dlatego można spotkać się z różnym nazewnictwem tej wady.

Jak rozpoznać koślawość stóp u dziecka?

Stopy płasko-koślawe u dzieci początkowo są fizjologiczne, co oznacza, że występują one całkowicie naturalnie i nie wymagane jest wtedy podejmowanie żadnych czynności, by je skorygować.

Fizjologiczna koślawość pięt u dzieci ma miejsce do około 3. roku życia. Następnie dochodzi do stopniowej zmiany wyglądy stóp, ponieważ u dziecka wykształca się sklepienie podłużne, które odpowiednio stabilizuje stopy.

Jeżeli natomiast po tym czasie u dziecka nadal widoczne jest wykrzywienie stóp, konieczne będzie udanie się do specjalisty, na przykład do fizjoterapeuty albo do ortopedy dziecięcego.

Dlaczego dochodzi do koślawości pięt u dzieci?

Stopy płasko-koślawe u dzieci mogą powstawać na skutek różnych czynników, natomiast często trudno jest jednoznacznie określić, co jest przyczyną tej dolegliwości.

Za główny powód uznaje się niewłaściwe ustawienie stawów biodrowych, które są zrotowane, czyli obrócone w stronę wewnętrzną. W efekcie dziecko musi skręcać stopy do środka. Dochodzi wtedy również do skręcenia kości udowej i piszczelowej, co powoduje koślawość kolan, dlatego te dwie wady często pojawiają się też razem.

Dodatkowo koślawość stóp u dzieci może być spowodowana innymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład mogą być to:
- Nieprawidłowa waga,
- Stosowanie chodzików w wieku dziecięcym,
- Prowadzenie dziecka za ręce, jeśli nie może jeszcze stawiać ono pierwszych kroków,
- Zmniejszone napięcie mięśniowe, na przykład na skutek określonych chorób,
- Nadmierna wiotkość stawów i więzadeł,
- Zbyt mało ruchu.

Stopy koślawe u dziecka – jak się je diagnozuje?

Gdy rodzice zauważają koślawość pięt u swojego dziecka, w takim przypadku powinni oni skonsultować się specjalistą, aby przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę tej dolegliwości.

Diagnostyka stóp koślawych u dziecka polega przede wszystkim na badaniu fizykalnym, czyli na sprawdzeniu budowy stóp, a także na zobaczeniu, jak dziecko porusza się i stoi. Również przeprowadzane są inne rodzaje badań, na przykład RTG – zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają na określenie budowy stóp i dobranie na tej podstawie odpowiednich metod leczenia.

Jak odbywa się leczenie stóp płasko-koślawych u dzieci?

Stopy płasko-koślawe u dzieci leczone są metodami dobranymi w zależności od stopnia zaawansowania tej dolegliwości, a także objawów, jakie ona wywołuje. Najczęściej wykorzystywane są poniższe metody:

Rehabilitacja
Prowadzona jest ona w formie ćwiczeń korekcyjnych oraz fizjoterapii razem ze specjalistą. Ćwiczenia na koślawość pięt u dzieci polegają przede wszystkim na odpowiednim skorygowaniu położenia miednicy, co powoduje również właściwe ustawienie kolan oraz stóp. Również wykonuje się ćwiczenia rozciągające, które również mają pozytywny wpływ na postawę dziecka.

Warto wskazać, że im szybciej rozpocznie się rehabilitację, tym szybciej będzie można uzyskać lepsze efekty. Właśnie dlatego jest ona rekomendowana już u najmłodszych dzieci, zanim dojdzie do dalszego rozwoju i utrwalenia się wady.

Wkładki i buty ortopedyczne
Bardzo dobre efekty daje również stosowanie wkładek ortopedycznych oraz butów ortopedycznych, które pozwalają na ustawienie stóp we właściwej pozycji. Dzięki nim dziecko może wygodniej stawiać kroki, a stopy stopniowo mogą w tym czasie zmieniać swoją pozycję na prawidłową.

Przykładowe produkty:

Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Czerwone
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Moro
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Szare
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan Czarne
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan dla Dzieci Cieliste
Wkładki CORRECT S Supinujące na Koślawość Pięty i Kolan kropki ciemny

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

Produkty powiązane

Loading...