Blog dlaStopy.pl
Zastanawiasz się nad tym, jaka jest budowa buta? But zbudowany jest z wielu części, niezależnie od tego, jaki ma fason i z jakiego materiału został wyprodukowany. Poniżej prezentujemy główne elementy buta, które warto znać!
Budowa buta – z czego składa się but?

Zastanawiasz się nad tym, jaka jest budowa buta? But zbudowany jest z wielu części, niezależnie od tego, jaki ma fason i z jakiego materiału został wyprodukowany. Poniżej prezentujemy główne elementy buta, które warto znać!

Jakie są części buta?

Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, jakie są główne elementy buta. Obuwie dziecięce jak i dla dorosłych składa się z różnych połączonych ze sobą elementów, które odpowiadają za jego fason, a także za estetykę, trwałość, komfort i bezpieczeństwo.

Z czego składa się but? Najważniejsze elementy buta to:
• Cholewka,
• Podeszwa,
• Obcasy,
• Podszewka,
• Elementy dodatkowe – wzmacniające i usztywniające.

Poniżej dokładnie wyjaśniamy, jaka jest budowa buta i odpowiadamy na pytania, co to jest cholewka, podeszwa, obcasy, podszewka i pozostałe elementy obuwia.

Cholewka

Wiele osób pyta – cholewka co to za element obuwia? Termin ten odnosi się do jednej z najważniejszych części buta, która okrywa wierzchnią część stopy.

Warto przy tym podkreślić, gdzie jest cholewka buta. Jest to nie tylko część zakrywająca wierzch stopy, ale również może dochodzić ona do łydek i podudzia w przypadku kozaków czy muszkieterek.

Do najważniejszych elementów cholewki zaliczane są:
Obłożyna – jest to górna część obuwia, która rozpoczyna się od zapiętka do miejsca, w którym kończą się sznurówki, gdy but jest w nie wyposażony. Z przodu łączy się z przyszwą, natomiast z tyłu z tylnikiem i z zapiętkiem. Zwykle obłożyny produkuje się z bardziej elastycznego i miękkiego materiału, który poprawia komfort.
Przyszwa – jest to element umieszczony od sznurowadeł do czubka buta. Zabezpiecza on przednią i górną część stóp. Przyszwy szyje się zwykle ze sztywniejszego materiału, ponieważ mają one na celu zabezpieczenie palców.
Nosek – stanowi przednią część cholewki i połączony jest z przyszwą. Noski mogą płynnie przechodzić w przyszwę, gdy wykonane są z tego samego kawałka materiału. Mogą być też dodatkowo naszywane, wzmacniane w przypadku obuwia roboczego.
Język – jest zamocowany do przyszwy w jej górnej części albo do boków obłożyny. Chroni stopę, poprawia dopasowanie i powoduje, że buty są szczelniejsze. Zabezpiecza przed nadmiernym naciskiem wywieranym przez sznurówki, rzepy.
Tylnik – tylna część buta, która nachodzi na tył pięty i na jej boki, określana jest jako tylnik. W tym miejscu dochodzi najczęściej do zszycia ze sobą elementów obłożyny.
Zapiętek – jest to element znajdujący się za piętą, poniżej tylnika. Powinien być sztywny z zewnątrz i miękki od środka dla maksymalnego komfortu.

Podeszwa

Do podstawowych części buta zaliczane są także podeszwy, których zadaniem jest ochrona stóp i izolowanie ich od podłoża. Znajdują się od spodu obuwia, rozpoczynają się od części pod piętą i kończą przy palcach. Mogą też nachodzić na nosek.

Podeszwa może być wykonana z różnych materiałów, takich jak tworzywo czy skóra. W niektórych butach podeszwa stanowi jedyny element znajdujący się od spodu obuwia, tak jak w klapkach czy butach sportowych, a w innych łączona jest z obcasem.

Obcasy

Wchodzą w skład podeszwy, znajdują się pod piętą. Obcasy mogą mieć różne formy i wysokości, które wpływają na fason obuwia, na przykład obcasy szpilki, kaczuszki, klocki, szerokie obcasy w butach trekkingowych. Od spodu obcasy wykończone są flekami, zwykle podgumowanymi dla lepszej przyczepności.

Podszewka

Jest to inaczej wyściółka buta, czyli część znajdująca się wewnątrz obuwia. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak skóra, tkanina, wełna, sztuczne futerko.

Od wewnątrz buta znajduje się również jego wkładka, która często jest wyjmowana. Powiązana jest ona z rozmiarem obuwia. Jak mierzyć wkładkę? Należy ją wyjąć albo umieścić wewnątrz buta miarkę i odczytać wynik. Warto pamiętać, że wkładka musi być o około 0,5 cm dłuższa od stopy.

Elementy dodatkowe

Wybrane rodzaje obuwia mogą mieć też dodatkowe elementy wzmacniające i usztywniające. Mają one na celu wzmocnienie i usztywnienie konstrukcji buta i umieszczane są przy podeszwie, cholewce i nosku, na przykład w butach roboczych.

Produkty powiązane

Loading...