Blog dlaStopy.pl
Nubuk, czyli skóra nubukowa jest często używana do produkcji obuwia. Czym charakteryzuje się ten materiał? Jakie są jego główne zalety i wady? Jak dbać o skórę nubukową? Wyjaśniamy!
Skóra nubukowa – co to jest? Produkcja, zalety, wady, czyszczenie i konserwacja

Nubuk, czyli skóra nubukowa jest często używana do produkcji obuwia. Czym charakteryzuje się ten materiał? Jakie są jego główne zalety i wady? Jak dbać o skórę nubukową? Wyjaśniamy!

Czym jest skóra nubukowa?

Skóra nubukowa to rodzaj skóry, która została przeszlifowana lub wypolerowana po stronie licowej, czyli zewnętrznej, aby uzyskać miękką, gładką teksturę. Najczęściej produkuje się ją ze skóry bydlęcej, ale też cielęcej i wieprzowej.

Proces produkcyjny skóry nubukowej polega na szlifowaniu wierzchniej powierzchni skóry w celu usunięcia naturalnego ziarna i utworzenia na powierzchni delikatnego meszku. Szlifowanie może być jednolite albo fantazyjne, w wyniku czego skóra ta uzyskuje różne odcienie.

Do garbowania skóry nubukowej, czyli do jej zabezpieczania przed procesami gnilnymi, stosowana jest metoda chromowa, do której stosowane są sole chromu. W rezultacie staje się ona bardzo odporna na uszkodzenia, w tym na rozdarcia.

Skóra nubukowa – zalety i wady

Nubuk jest materiałem o wielu zaletach, ale ma także pewne wady. Co warto wiedzieć na ich temat?

Zalety skóry nubukowej:
- Ma efektowne wykończenie, co nadaje jej elegancki, luksusowy wygląd,
- Ze względu na naturalną miękkość produkty wykonane z nubuku jest bardzo komfortowe,
- Jest ona trwalsza i bardziej odporna na zużycie w porównaniu do zamszu, dlatego wykonane z niej wyroby mogą posłużyć na długi czas,
- Wykazuje właściwości oddychające, dzięki czemu pomaga w regulowaniu temperatury i zmniejsza pocenie.

Wady skóry nubukowej:
- Wymaga odpowiedniego czyszczenia i pielęgnowania, aby zachować swój atrakcyjny wygląd na długi czas,
- Jest bardziej podatna na plamy i uszkodzenia spowodowane wilgocią w porównaniu do innych rodzajów skóry, dlatego wymaga starannej konserwacji,
- Z biegiem czasu może blaknąć pod wpływem światła słonecznego i zużycia,
- Nie jest polecana do stosowania podczas mokrych, deszczowych warunków, ponieważ może wchłaniać wodę i ulec uszkodzeniu lub odbarwieniu,
- Często produkty wykonane z nubuku są droższe w porównaniu do tych z innych typów skór.

Jakie zastosowanie na skóra nubukowa?

Skóra nubukowa jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji wysokiej jakości obuwia przeznaczonego dla kobiet, mężczyzn, dzieci i młodzieży.

Z nubuku często produkowane są półbuty damskie oraz botki, szpilki i czółenka. W sprzedaży znaleźć można również buty sportowe i sneakersy wykonane z nubuku, w tym także buty trekkingowe, buty jeździeckie oraz buty do tańca.

Ze względu na właściwości skóry nubukowej wykonane z niej buty są bardzo komfortowe, ponieważ dobrze dopasowują się do stóp, przepuszczają powietrze, a przy tym są bardzo wytrzymałe, dlatego mogą posłużyć przez długi czas.

Również stosowana jest do różnorodnych akcesoriów, takich jak paski, portfele i paski do zegarków, torebki, plecaki, rękawiczki. Ponadto produkuje się z niej odzież, na przykład kurtki, spódnice.

Jak dbać o skórę nubukową?

Pielęgnacja skóry nubukowej jest niezbędna, aby zachować jej atrakcyjny wygląd i przedłużyć jej żywotność. Jak dbać o obuwie z skórą nubukow?

Szczotkowanie
Regularnie korzystaj ze szczotki z miękkim włosiem przeznaczonym do nubuku lub zamszu, aby usunąć brud, kurz i plamy z powierzchni skóry.

Ochrona przed wilgocią
Skóra nubukowa jest wrażliwa na wilgoć i mogą łatwo pojawiać się na niej plamy i zacieki. Najlepiej nie korzystać z przedmiotów ze skóry nubukowej w mokrych lub deszczowych warunkach albo zabezpieczyć je za pomocą wodoodpornych impregnatów.

Jeśli buty lub inne produkty z nubuku zamokną, należy je pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Nie należy korzystać w tym celu suszarki do włosów ani grzejników, ponieważ nadmierne ciepło może uszkodzić skórę.

Usuwanie plam
Plamy na nubuku warto usuwać od razu. Do tego celu najlepiej zastosować chłonną ściereczkę do plam mokrych oraz gumkę do zamszu i nubuku do plam suchych.

W przypadku tłustych plam można posypać je mąką kukurydzianą albo talkiem, pozostawić na noc, a następnego dnia wyszczotkować.

W razie uporczywych zabrudzeń zalecane jest zastosowanie profesjonalnych środków do czyszczenia skóry.

Konserwacja
Do konserwacji nubuku zaleca się stosowanie specjalnych odżywek, na przykład w formie wygodnego w stosowaniu sprayu lub z aplikatorem gąbkowym. Preparat należy nałożyć na skórę, pozostawić na określony czas, a potem ją wyszczotkować.

Odżywki do nubuku pozwalają na ożywienie jego koloru, nadają skórze elastyczność, poprawiają jej strukturę i zabezpieczają ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Produkty wykonane ze skóry nubukowej mogą być wobec tego bardzo dobrym wyborem, ponieważ jest ona nie tylko efektowna, ale również komfortowa i trwała!

Produkty powiązane

Loading...