- 147 odsłony

Wkładki ortopedyczne dla dzieci umieszczane są wewnątrz butów, a ich głównym zadaniem jest korygowanie wad postawy i wspieranie prawidłowego rozwoju stóp. Wprawdzie nie każde dziecko ich potrzebuje, ale w niektórych przypadkach mogą być kluczowe dla zdrowia i komfortu chodzenia!
Kiedy stosuje się wkładki ortopedyczne u dzieci?
Wkładki ortopedyczne, także określane jako wkładki korekcyjne, są zalecane przez specjalistów, takich jak ortopedzi, podolodzy, fizjoterapeuci, w przypadku występowania różnych rodzajów was stóp oraz wad postawy.
Nie powinniśmy mylić ich jednak z wkładkami profilaktycznymi, których budowa jest inna. Mają one na celu zapobieganie deformacjom, a nie ich leczenie.
Główne wskazania do stosowania wkładek ortopedycznych do butów u dzieci to:
• Płaskostopie – wada powstająca wtedy, gdy stopa dziecka nie ma prawidłowego łuku podłużnego przyśrodkowego albo/i poprzecznego, co powoduje obniżenie sklepienia oraz daje efekt płaskiej stopy.
• Koślawość kolan i stóp – wada ta powstaje, gdy kończyny nadmiernie kierują się do wewnątrz, co może prowadzić do przeciążeń stawów i pojawiania się bólu.
• Szpotawość kolan i stóp – w przypadku tej wady dochodzi do skierowania kończyn nadmiernie na zewnątrz, co prowadzi do ich zniekształcenia.
• Dysproporcja w długości kończyn dolnych – jeśli jedna noga jest krótsza, wkładka może pomóc w wyrównaniu długości kończyn.
• Pronacja lub supinacja stóp – terminy te używane są w przypadku nieprawidłowego ustawienia stopy podczas chodzenia, a dokładnie nadmiernego odchylania się do wnętrza albo na zewnątrz.
• Ostrogi piętowe – to deformacja pięt, w przypadku której dochodzi do narastania kości piętowej, co powoduje ból i trudności z poruszaniem się.
• Choroby neurologiczne i genetyczne – wkładki stosowane są między innymi w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego czy zespołu Downa, ponieważ wspierają stabilność postawy i chód.
Czy każde dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?
Nie! Zdrowe dzieci, bez widocznych objawów wad postawy, nie powinny nosić wkładek ortopedycznych profilaktycznie. Dlaczego?
Stosowanie wkładek wtedy, gdy nie są one potrzebne, może osłabić naturalną pracę mięśni oraz stawów u stóp i spowolnić ich prawidłowy rozwój. Buty dziecięce z wkładkami powinny być stosowane tylko na zalecenie specjalisty i dostosowane indywidualnie do potrzeb dziecka.
Jeśli uważamy, że dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne dla dzieci, powinniśmy skonsultować się z ortopedą, fizjoterapeutą lub podologiem. Specjalista oceni stopę, postawę i sposób chodzenia dziecka. Na tej podstawie będzie mógł wskazać, czy buty dziecięce wymagają stosowania wkładek, czy nie.
W celu oceny stóp przeprowadzane są specjalne badania, w tym także badanie komputerowe stóp, które pokazuje nacisk stopy na podłoże. Na podstawie wyników badania specjalista wskaże również, jaki rodzaj wkładek jest potrzebny.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.
Jakie rodzaje wkładek ortopedycznych stosowane są u dzieci?
Wkładki korygujące podzielić możemy na różne kategorie w zależności od ich budowy i przeznaczenia. Są to:
• Wkładki supinujące – pomagają w korekcji koślawości pięt i kolan, unosząc wewnętrzną stronę stopy.
• Wkładki pronujące – stosowane w przypadku supinacji, czyli nadmiernego obciążenia zewnętrznej strony stopy.
• Wkładki na płaskostopie – wspierają łuk stopy w przypadku płaskostopia.
• Wkładki wyrównujące – kompensują różnicę w długości kończyn dolnych.
Pamiętajmy także o tym, aby regularnie sprawdzać, czy wkładki nadal są odpowiednie, ponieważ dzieci szybko rosną, a ich potrzeby mogą się zmieniać. W określonych przypadkach konieczne mogą być także buty dziecięce ortopedyczne.