Zadbajmy o stopy zanim będzie za późno! 0

Zadbajmy o stopy zanim będzie za późno!

 

CZY WIESZ, ŻE…
Spośród wszystkich ludzi przychodzących na świat około 98% ma zdrowe stopy, a tylko 40% z nich zachowuje ich prawidłowość gdy dorośnie. Nawet małe nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie stóp, zaniedbania w dzieciństwie, mogą doprowadzić do późniejszych zmian chorobowych w stawach kolanowych, biodrowych, a także w kręgosłupie.

 

NA DOBRY POCZĄTEK

Proces kształtowania stóp człowieka trwa wiele lat; rozpoczyna się w życiu płodowym i trwa jeszcze do około dwóch lat po zakończeniu wzrostu kostnego. Dziecko powinno od początku, etapami zdobywać kolejne umiejętności, które przygotowują jego ciało do przyjęcia pozycji stojącej. Chodziki, szelki i smycze ułatwiają zajęcie pozycji pionowej, ale nie pozwalają na prawidłowe napięcie mięśni i samodzielne utrzymanie równowagi. Dzieci rozwijają się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Najważniejsze są pierwsze kroki stawiane przez maluchy. Dajmy im czas, aby same rozpoczęły przygodę z chodzeniem. Wąskie skarpetki i rajstopy utrudniające prawidłowe krążenie, buty ciasne i wykonane ze sztucznych materiałów, zbyt sztywne podeszwy, brak stabilnych zapiętek, mała ilość ruchu na naturalnych amortyzujących podłożach oraz nieprawidłowe nawyki siadania i chodu to główne przyczyny powstawania wad u dzieci. Najczęściej występujące to: płaskostopie, koślawość pięt oraz kolana koślawe lub szpotawe.

 

 

                                                               Rys.1 Przykładowe odbicia stóp.

                              Szczegółowe informacje na temat wad, przyczyn oraz badania znajdują się na stronie:
                                                                          www.relax-med.pl
CZY MAM POWODY DO NIEPOKOJU?

Wielu rodziców zbyt wcześnie martwi się rozwojem stóp swoich dzieci i często niepotrzebnie kupuje na własną rękę wkładki ortopedyczne, jednakże trzeba dobrze rozważyć czy są potrzebne, gdyż nie zastąpią one pracy mięśni stopy i całej nogi, a wyręczając mięśnie stóp, rozleniwiają je i zaburzają naturalne mechanizmy wzmacniania układu ruchu. Są też tacy, którzy lekceważą niepokojące sygnały umożliwiając utrwalenie wady i trafiają do lekarza kiedy jest już za późno. U niemowląt nie ma wysklepienia stopy. Podeszwowa część stóp dziecka wypełniona jest miękką tkanką tłuszczową. Proces kostnienia nie jest jeszcze zakończony, a małe stopy nie są wykształcone, przez co nie pracują jak stopy dorosłego. Stąd poduszeczka tłuszczowa, która stopę zabezpiecza, a potem ułatwia jej przetaczanie się po podłożu. Zjawisko to nazywa się płaskostopiem fizjologicznym. Stan taki utrzymuje się mniej więcej do 4 roku życia dziecka. Pięty do tego czasu mogą być ustawione nieznacznie koślawo (do środka), a wraz ze wzrostem kostnym ustawiają się bardziej w linii podudzia. Po 4 roku życia rozpoczyna się proces wysklepiania łuku. Jeśli w tym czasie rodzice nadal obserwują płaskie odbicie stopy dziecka po kąpieli czy na piasku, a dodatkowo zauważają nierównomierne ścieranie obuwia, potykanie się i szybkie męczenie się dziecka na spacerze, warto wykonać kontrolne badanie na podoskopie lub bardziej specjalistyczne – na podobaroskopie, które wykonywane jest także w czasie chodu. Daje to możliwość rozróżnienia niewydolności statycznej od dynamicznej. Jeśli obserwujemy choć jeden z wymienionych objawów u naszego dziecka zgłośmy się do lekarza lub fizjoterapeuty na profesjonalne badanie stóp.

 

 


MAŁE STOPY- MAŁY PROBLEM, DUŻE STOPY – DUŻY PROBLEM

Jeżeli z jakiś powodów nasze stopy w dzieciństwie nie rozwinęły się prawidłowo i teraz w dorosłym życiu ponosimy tego konsekwencje musimy wiedzieć, że istnieje wiele metod łagodzenia bólu i korygowania nieprawidłowego ustawienia. Utrwalone wady stóp z lat młodości prowadzą do przenoszenia nieprawidłowych obciążeń na stawy wyżej położone. Nie zdajemy sobie sprawy, że bóle kolan i bioder lub problemy z kręgosłupem często mają swoje źródło w budowie i ustawieniu stóp oraz nawyku chodu. Jeśli dodatkowo nasza praca jest stojąca, bądź uprawiamy sport - powinniśmy bardziej zadbać o prawidłową funkcję tej niezwykle skomplikowanej konstrukcji jaką są nasze stopy. Pamiętajmy, że muszą one dźwigać cały ciężar ciała do końca życia. Wzrosty wagi pojawiające się z biegiem lat, wszelkie urazy i kontuzje, obciążająca praca fizyczna, nieprawidłowo dobrane buty (szczególnie chodzenie na obcasach), przyczyniają się do zdecydowanego wzrostu ryzyka pojawienia się problemów ze stopami, a nawet chorób. W takich wypadkach także warto skorzystać z możliwości profesjonalnego komputerowego badania stóp na podobaroskopie, który jest najnowocześniejszym sprzętem do pomiarów nacisków podeszwowej strony stóp na podłoże. Badanie takie połączone jest z fachową analizą budowy i funkcjonowania stóp, a każda przebadana osoba dostaje kolorowy wydruk, który jest cenną wskazówką terapeutyczną, również dla lekarzy. Szerokie możliwości diagnozy jakie daje podobaroskop pozwalają na precyzyjne dobranie odpowiednich wkładek, także termoplastycznych (formowanych z odcisku stóp) oraz obuwia zdrowotnego.

 


Rys. 2 Badanie statyczne

 

analiza badania

Rys. 3 Analiza dynamiczna badania komputerowego

 

Możliwość wykonania takiego badania oferuje:

Zakład Rehabilitacji „RELAX” mieszący się w Rybniku na ul. Piasta 21 , w celu umówienia się na wizytę prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (32) 422 62 31; 507179144 oraz Specjalistyczny Sklep Zaopatrzenia Medycznego „RELAX” w Jastrzębiu Zdroju, ul. 1 Maja 8 tel. (32) 473 82 19. Więcej informacji o badaniu znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.relax-med.pl

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl