Sznurówki czy rzepy? 0

Sznurówki czy rzepy?

Sznurówki czy rzepy? Co wybrać?

Tym razem poruszamy aspekty związane z rodzajem zapięcia obuwia. Często jako rodzice nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę odgrywa zapięcie w noszonym obuwiu. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Czy rodzaj zapięcia to tylko sprawa gustu? A także czy każde dziecko może nosić buciki na rzepy albo na sznurowadła?

Zapięcie obuwia

Rodzaj zastosowanego zapięcia ma bardzo duże znaczenie ze względu, że to właśnie ono utrzymuje odpowiednio stopę w bucie. Na początku warto sobie przypomnieć o rodzajach zapięcia obuwia do których zaliczamy: rzepy, sznurowadła, suwak oraz klamerka. Najbardziej popularnymi rodzajami są rzepy i sznurowadła. Rzadziej spotykamy zapięcia typu suwak czy klamerka, które wydają się być najmniej odpowiednie dla dzieci, ze względu na duże zróżnicowanie szerokości i wysokości stópek dzieci oraz kłopot przy odpowiednim dopasowaniu.

Rzepy są praktyczniejsze, jednak sznurowadła lepiej trzymają but

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której rodzice decydują się na rzepy ze względów praktycznych. Jest to szybsza metoda i nie wymaga angażowania rodziców, jednak czy rzepy są właściwym zapięciem? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy sobie przypomnieć jakie stópki ma nasze dziecko. Jeżeli syn czy córka charakteryzują się bardzo delikatną budową ciała, a ich stopy są bardzo wąskie i smukłe, wtedy możemy mieć problem z odpowiednim dopasowaniem obuwia do stopy dziecka. Co więcej dziecko, którego stópki nie wysklepiły się jeszcze odpowiednio lub charakteryzują się obniżonym napięciem mięśniowym, powinny mieć obuwie zapinane na sznurowadła lub minimum trzy rzepy. Dla tych dzieci często stosuję się wyższe obuwie trzymające piętę we właściwym położeniu, dodatkowo zapinane na cztery rzepy. Dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki również zalecane jest stosowanie obuwia sznurowanego, gdyż lepiej utrzymuje małe stópki w obuwiu, co pozwala na dużo łatwiejsze kontrolowanie kroczków przez malucha. Dla wszystkich innych dzieci można spokojnie stosować rzepy, ze względu na szybki i łatwy rodzaj zapięcia.

Każde dziecko jest inne i nie należy wzorować się na innych

Pamiętajmy, że każde dziecko jest wyjątkowe. Nie możemy sugerować się tym, że coś jest odpowiednie dla jednego dziecka to musi być również dobre dla drugiego. My, jako fizjoterapeuci i rodzice jednocześnie wychodzimy z założenia, że każda stopa mała czy duża jest inna, więc zanim zdecydujemy się na rodzaj zapięcia dobrze jest pomyśleć jakie ma spełniać zadanie oraz jakie stopy ma nasze dziecko. W przypadku osób dorosłych, jeśli wybieramy się na bieganie lub chcemy pojeździć na rolkach to czy używamy obuwia na rzepy? Oczywiście wszystko wiążę się z przeznaczeniem takiego obuwia. Jeżeli dziecku chcemy wybrać obuwie do przedszkola czy chodzenia po domu i jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, to powinniśmy zdecydować się na lekkie i jak najbardziej elastyczne papcie. 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl