STOPA CUKRZYCOWA 0

Stopa cukrzycowa

           Zespół stopy cukrzycowej to jedno z poważniejszych powikłań, jakie może wystąpić u pacjenta chorego na cukrzycę. Występuje ono u 6-10% chorych. Problem zaczyna się od kłopotów z poruszaniem się, a może skończyć się nawet amputacją, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych symptomów.

 

Przyczyny stopy cukrzycowej

            Powodem pojawienia się schorzenia jest pogorszenie ukrwienia w stopie, przez co dociera do niej mniej krwi, a co za tym idzie staje się ona niedotleniona. Zmniejsza się światło naczyń krwionośnych oraz ich elastyczność. Zwiększa się także lepkość krwi, co sprzyja tworzeniu zakrzepów i zatorów. Stopa cukrzycowa występuje też z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych oraz zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

 

Objawy stopy cukrzycowej

            Chory z zespołem stopy cukrzycowej ma bardzo często zaburzone czucie bólu. Występują też kurcze mięśni, uczucie mrowienia i kłucia. Skóra stopy staje się cieńsza, sucha i łuszcząca się, przez co staję się bardziej podatna na zranienia. Nieprawidłowe obciążanie stóp doprowadza do powstawania pęknięć, modzeli, a nawet owrzodzeń, co może doprowadzić do pojawienia się ognisk martwicy. Stopy ulegają także deformacjom strukturalnym takim jak: palce młoteczkowate, płaskostopie poprzeczne, obniżanie się wysklepienia podłużnego. Chory może mieć również wrażenie pieczenia i palenia, jego stopa staje się zdeformowana i sina. Osłabieniu ulegają stawy i kości stopy, następuje odwapnienie i zaburzenia w unerwieniu. Postępujący proces chorobowy w końcowej fazie uniemożliwia chodzenie.

 

Profilaktyka stopy cukrzycowej

            W przypadku stopy cukrzycowej należy używać odpowiedniego obuwia: miękkiego i wygodnego, które będzie zapobiegać uciskom i otarciom. Konieczne są również wkładki do butów dostosowane do wrażliwej stopy cukrzycowej oraz bezuciskowe skarpetki czy podkolanówki. Trzeba natłuszczać chorą skórę stosując odpowiedni krem, nie forsować stopy, nie moczyć jej nadmiernie oraz nie nagrzewać. Powinno się bardzo ostrożnie obcinać paznokcie i delikatnie usuwać skórki, ponieważ każda rana sprzyja infekcjom.

   

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl