PŁASKOSTOPIE U DZIECI - MITY I FAKTY 0

Płaskostopie u dzieci - MITY i FAKTY      

Prowadząc wieloletnie badania stóp za każdym razem przewija się problem płaskostopia u dzieci. Bardzo często są one związane z niedostatecznym poziomem wiedzy rodziców na temat rozwoju stóp i nóżek u dzieci. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców pragniemy Państwu nakreślić nieco ten problem. Szerzej temat rozwoju stóp nakreślimy w kolejnym artykule.

Płaskostopie dzieci

 

     Jedną z grup dzieci, którą badamy jest grupa 3-4 latków. Jest ona specyficzna pod tym względem, iż u 96% dzieci w tej grupie wiekowej występują stopy z płaskostopiem podłużnym oraz koślawością pięty, co występujące razem nazywamy potocznie „płaskostopiem”. 

Rozwój fizjologiczny a stopy dziecka

      Należy zdać sobie sprawę, iż wynikające „płaskostopie” bardzo często nie jest wadą, gdyż jak spojrzymy na rozwój dziecka to do ok. 7 roku życia stópki ulegają naturalnemu procesowi rozwoju. Powszechnie panującym mitem jest myśl, iż należałoby poddać takie dziecko terapii oraz zastosować obuwie ortopedyczne. Natomiast niezbitym faktem jest stwierdzenie, iż stopy dziecka w tym okresie mają prawo być inne niż u osoby w starszym wieku. 

    Oczywiście zwracamy uwagę na fakt, iż każde dziecko rozwija się w nieco inny sposób. U jednego dziecka nóżka przyjmuje obrys stopy prawidłowo wysklepionej w wieku 6 lat, innej w wieku 7, a nawet zdarza się że może to nastąpić w 8 roku życia. Jednakże każdy taki przypadek powinien być odpowiednio zdiagnozowany przez wykwalifikowaną osobę. Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami i korzystania z naszego doświadczenia. 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl