BÓL PODESZWOWEJ STRONY STOPY – PROBLEM Z ROZCIĘGNEM PODESZWOWYM 0

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Ból podeszwowej strony stóp - problem z rozcięgnem podeszwowym

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest bardzo powszechnym problemem, związanym z odczuwaniem dolegliwości bólowych stopy od strony podeszwowej. Ognisko bólu najczęściej zlokalizowane jest przy guzie piętowym. Charakterystyczny dla tego problemu jest ból pojawiający się przy pierwszych krokach rano po wstaniu z łóżka oraz po spędzonym aktywnie dniu. Ból może być ostry, głęboko pulsujący lub tępy. Jest to reakcja na pojawiające się zapalenie rozcięgna podeszwowego, które swój przebieg rozpoczyna na guzie piętowym (w tej okolicy występuję największa bolesność).

Przyczyna bolesnego rozcięgna podeszwowego stopy

Zapalenie rozcięgna spowodowane jest ułożeniem stopy bardziej na wewnętrznych krawędziach (pronacja), nadmiernym przeciążaniem stopy przy stosowaniu niewygodnych lub sztywnych butów. Ból pojawia się także po wielogodzinnym przebywaniu w pozycji stojącej. Problem z długotrwałym zapaleniem rozcięgna podeszwowego może przerodzić się w zgrubienie kostne na guzie piętowym nazywane ostrogą piętową.

Jak sobie radzić z zapaleniem rozcięgna podeszwowego?

Do złagodzenia objawów bólowych i zmniejszenia zapalenia należy przykładać lód co godzinę, stosować delikatny i stopniowy stretching, odciążenie, taping, szyny nocne oraz używanie podpiętki żelowej. Dla osób, które ze względu na pracę lub upodobanie do ekstremalnych sportów polecamy wkładki ortopedyczne robione indywidualnie pod każdą stopę - http://relax-med.pl/wkladki-indywidualne/

Stosowane obuwie powinno zginać się w przedniej części obuwia, jednak but nie może być zbyt elastyczny, gdyż może prowadzić do ciągłego drażnienia rozcięgna. Należy pamiętać, że rozcięgno podeszwowe może być powiązane ze skróceniem oraz nadmiernym napięciem mięśnia trójgłowego łydki, dlatego przy stretchingu warto zwrócić uwagę również na tą partię mięśniową. Przy dłuższych odczuciach bólowych warto zwrócić się do lekarza, w celu odpowiedniej diagnozy i dodania leczenia farmakologicznego w postaci leków przeciwzapalnych. 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl