WADY STÓP: Przyczyny - Badanie - Ćwiczenia

Wady stóp - przyczyny, ćwiczenia, badanie

 

Najczęściej występującymi wadami stóp u dzieci są stopy płaskie, koślawe lub obie te wady jednocześnie jako stopy płasko-koślawe. Mogą to być wady nabyte w trakcie rozwoju bądź wrodzone nieprawidłowości już z życia płodowego. Od momentu kiedy dziecko zaczyna chodzić rodzice powinni kontrolować rozwój stóp, obserwując ich odbicie, sposób zużywania butów, nienaturalne otarcia naskórka lub deformacje.

 

Wady stóp odbicia

 

PRZYCZYNY WAD STÓP

 

Najczęstszymi powodami występowania wad stóp jest niewydolny aparat torebkowo - więzadłowy, słabe mięśnie podeszwowej strony stopy i przedniej strony podudzi, obniżone napięcie mięśniowe zdiagnozowane w pierwszych miesiącach życia dziecka, nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych oraz złe nawyki dziecka w przyjmowaniu pozycji stojącej, siedzącej lub w chodzie.

 

 

BADANIE - JAK ZDIAGNOZOWAĆ WADĘ STÓP?

 

Przychodząc do nas, nasi fizjoterapeuci wykonają profesjonalne badanie stóp na podoskopie, obserwując także ustawienie kolan, bioder i miednicy, a także doradzą Państwu w doborze odpowiednich butów oraz ewentualnie wkładek korygujących.

 

              

 

 

ĆWICZENIA STÓP

 

Należy pamiętać, że żadne zaopatrzenie ortopedyczne nie wzmocni mięśni stóp, dlatego nieodzownym elementem leczenia tego typu zaburzeń jest rehabilitacja. Nasi fizjoterapeuci prowadzą instruktaże ćwiczeń dla dzieci i rodziców, które należy wykonywać przez co najmniej 15 min codziennie.

Dobrym uzupełnieniem rehabilitacji, wkładek i butów jest także metoda KINESIOLOGY TAPING’U, która polega na aplikacji na skórze (w tym wypadku na ścięgnie Achillesa, pięcie oraz kostkach bocznej i wewnętrznej stawu skokowego specjalnej taśmy w pozycji skorygowanej stóp. Nie zastępuje ona działania sztywnego zapiętka w bucie i wkładek oraz ćwiczeń, ale pozwala na zabezpieczenie stóp w trakcie odpoczynku i zabawy kiedy stopy są bose. Działa przez cały czas, także w nocy, utrwalając prawidłowe napięcie struktur mięśniowo - powięziowych stóp. Taśmy mają właściwości ludzkiej skóry; są kolorowe, wodoodporne i elastyczne. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na klej umieszczony na taśmie.

 

 

               

                      

 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz