Stopy z płaskostopiem czy stopy z koślawymi piętami?

Koślawe stopy-piętyStopy z płaskostopiem czy stopy z koślawymi piętami?

Trafna diagnoza medyczna jest pierwszym, a zarazem bardzo ważnym etapem w całym procesie leczenia. Niestety nie zawsze udaje się prawidłowo zdiagnozować daną przypadłość ze względu na inne, współtowarzyszące objawy. W określeniu nieprawidłowości, w tym zaburzeń budowy naszego ciała ważne jest stosowanie obiektywnych metod wykrywania. Nieczęsto zdarza się, że badając „na oko” dane skrzywienie czy to stóp, kolan czy kręgosłupa dla jednego lekarza może być zaliczane jako norma fizjologiczna, gdzie dla innego jest to poważna zmiana wymagająca leczenia.

Czy to na pewno płaskostopie?

Podobna sytuacja często zdarza się w przypadku stóp. Nie jeden specjalista ma problem ze zdiagnozowaniem czy u danej osoby występuje płaskostopie, czyli obniżenie się  „łuku” podłużnego po przyśrodkowej części stopy, czy jest to może problem z koślawym ustawieniem kości piętowej, które wizualnie patrząc na obraz podeszwowej części stopy wydawać się bardzo podobne. Nieocenione wydaję się w tym momencie  postawienie trafnej diagnozy. Każda wymieniona przypadłość powinna być leczona w odmienny sposób, a zła diagnoza może spowodować niepotrzebne lub nawet szkodliwe leczenie.

Jak rozpoznać płaskostopie lub koślawość pięt?

Aby trafnie ocenić w czym leży problem należy wykorzystać wszystkie potrzebne do tego narzędzia. Bardzo cenną metodą jest tu badanie komputerowe stóp, które pomaga w określeniu rzeczy niewidocznych gołym okiem. Co więcej, ważne jest również doświadczenie osób badających. Nie jest dobrze, gdy jedna osoba oferuje badania i leczenie bardzo wielu sfer naszego ciała, gdyż możemy się spodziewać, iż jest to osoba, która posiada ogólne informacje i może nie być odpowiednio wyspecjalizowana w konkretnej części ciała, np. w terapii stóp.

Z doświadczenia wiemy, jak często zdarzają się dzieci, które od wielu lat leczone są z powodu płaskostopia w momencie, gdy stopy dziecka wydrążone są prawidłowo, a optycznie mylnie widoczny jest obniżony łuk po części przyśrodkowej stopy, który jest efektem koślawienia kości piętowej.

Zachęcamy do pisania do nas, każde zapytanie jest inspiracją do napisania artykułu, który ma za zadanie szerzenie informacji w wybranych aspektach związanych z tematem, w którym się specjalizujemy.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz