STOPY BIEGACZA

Stopy biegacza dlastopy

Stopy biegacza

 

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki”

Leonardo da Vinci

 

          Nie ważne, jak długo i jak często trenujesz. Ile kilometrów tygodniowo, miesięcznie przemierzasz. Jeśli biegasz, jesteś po prostu szczęśliwym człowiekiem, gdy chcesz zacząć - po prostu ubierz buty, załóż dres i idź. Ale pamiętaj o kilku istotnych elementach.

Biegasz? Na co musisz uważać:

Stopy to fundament naszego ciała, na nich opieramy cały nasz ciężar, to one zawsze maszerują, biegają, truchtają, dlatego bez odpowiedniego zadbania i przygotowania naszych fundamentów, przygoda z bieganiem będzie zawsze kończyć się bólem, urazem lub kontuzją.

Do przypadłości, które najczęściej nękają stopy biegaczy, czy to amatorów czy zawodowców należą:

- zaczynając od paznokci - tzw. czarne paznokcie, zmora wszystkich biegaczy długodystansowych. Najczęstsza przyczyna? Banalna – uporczywy ucisk palców, najczęściej z powodu zbyt długich paznokci lub za ciasnych butów. Te do biegania powinny być dobrze dobrane i ważne, aby dawały swobodę palcom.

- Grzybica stóp – bardzo częsta przypadłość u sportowców, spowodowana dużą wilgocią w obuwiu, która nieustannie towarzyszy w uprawianiu sportu. Wstydliwy problem, jednak bardzo powszechny u biegaczy. Na rynku istnieje wiele preparatów, które regularnie stosowane zapobiegną rozwijaniu się grzybów. Do tego nie należy zapominać o częstej higienie.

- Halluksy - najczęściej dochodzi do deformacji stawu i „wygięcia” palucha, który nachodzi na sąsiednie palce. Zaawansowane halluksy dają mocne odczucia bólowe, bardzo utrudniają bieganie, a czasem nawet eliminują z treningów. Wyjściem z sytuacji mogą być wkładki ortopedyczne z podniesieniem łuku poprzecznego stopy, aparat korekcyjny na noc lub do chodzenia, a w cięższych przypadkach zabieg chirurgiczny, ale to już ostateczność.

- Nagniotki, modzele - potocznie również nazywane odciskami. To kolejny problem z jakim muszą zmierzyć się biegacze. Pojawiają się w miejscach, które są narażone na powtarzający się zbyt duży nacisk na wybrane miejsca, nagniotki bardzo często powstają pomiędzy 4 a 5 palcem, natomiast modzele w środkowej części przodostopia. Bardzo często mogą być efektem nieprawidłowego obciążenia stóp, słabszej siły mięśniowej w jednej nodze, albo nawet niewielkiego skrócenia kończyny. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaproponuje postępowanie terapeutyczne oraz doradzi stosowanie specjalistycznych wkładek do obuwia, zrobionych z dostosowaniem do Twoich potrzeb.

- Podrażnienie prostowników palca,  dotyczy górnej grzbietowej części stopy. Najczęściej jest następstwem zbyt dużego i szybkiego narastania tempa treningów, czasem przyczyną jest zbyt mocne sznurowanie butów. Ból występuje najczęściej na górnej powierzchni stopy, jest silnie narastający w czasie treningu, znika w okresie odpoczynku. Pomocne jest zafundowanie sobie kilku dni odpoczynku, a ulgę może przynieść przykładanie zimnych okładów, masaż lodem lub używanie żeli w paczkach typu HOT/COLD.

- Zapalenie lub uszkodzenie rozcięgna podeszwowego – pojawia się ból w okolicy pięty i części wewnętrznej stopy. Główny powód występowania bólu to źle dobrane obuwie, duża ilość treningów w butach typu „kolce”, osłabione mięśnie, a także koślawość kości piętowej i płaskostopie. Również w tym przypadku pomocne będzie zastosowanie wkładek, nie tylko podczas treningów, ale także do codziennego noszenia. W walce z bólem pomogą zabiegi fizykalne, kinesiology taping, a przede wszystkim zmiana obuwia na prawidłowo dobrane do Twoich stóp.

Odpowiednio zadbane stopy zagwarantują radość i uczucie satysfakcji z podejmowanej aktywności fizycznej, szczególnie w takim sporcie, jakim jest bieganie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz