Rozwój stóp dziecka

Czy wiesz, że w trakcie narodzin dziecko rodzi się z możliwością chwytną stopy, która to niewykorzystywana z czasem stopniowo zanika. U niektórych osób, które rodzą się bez kończyn górnych wykorzystują stopy do chwytania przedmiotów takich jak, długopis czy szklanka z wodą, utrzymując i doskonaląc wspomniane stopy. Jednakże zdecydowana większość społeczeństwa zapomina o możliwościach chwytnych stóp, bardziej skupiając swoją uwagę na funkcji podporowej i lokomocyjnej stopy. Jednak, aby wymienione funkcje były możliwe dziecko musi wykazać się odrobiną cierpliwości i aktywności już od pierwszego miesiąca życia.

Jak rozwijają się stopy dzieci do pierwszego roku życia?

Do ok. 6 tygodnia życia noworodek wykonuje pierwsze niezdarne ruchy swoimi nóżkami. Pierwsze ruchy stanowią zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym, które współtworzą ustawienie koślawe stóp. Od 3 miesiąca życia stopy dziecka zaczynają ustawiać się podeszwową stroną do siebie, dziecko utrzymuje stópki nad sobą wbrew siły grawitacji. W tym czasie koślawość pięty przechodzi do pozycji pośredniej, a następnie przechodzi w stronę supinacji (szpotowaści). Pod koniec 4 miesiąca dziecko zaczyna z ciekawością sięgać po swoje stopy. W dalszym ciągu dziecko doskonali zginanie paluszków stóp wpływając na stopniowy rozwój łuku podłużnego i poprzecznego stopy.

„Czy wiesz, że dzięki chwytaniu przedmiotów palcami stóp wzmacnia się mięśnie, które tworzą łuk podłużny i poprzeczny stopy.” – Pomocne przy ćwiczeniach kształtowania stóp są przyrządy takie jak woreczki z ryżem - https://dlastopy.pl/96-akcesoria-do-rehabilitacji.

Zbliżanie stóp do siebie, a także zbliżanie paluszków stóp do ust wpływa pozytywnie na rotację zewnętrzną bioder i tym samym pomaga przy prawidłowym kształtowaniu się stawów biodrowych dziecka.

Czynności chwytne stóp dziecka widoczne są jeszcze w siódmym miesiącu życia, wtedy to dziecko jest w stanie stopami chwycić kubek! Ruchy te wpływają pozytywnie na wykształcenie się łuku podłużnego i poprzecznego stopy. Wspomniana na początku artykułu funkcja chwytna stopy utrzymuje się do czasu, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki przechodząc na palce.

Uwaga, niektóre dzieci, które rodzą się z obniżonym napięciem mięśniowym lub charakteryzują się opóźnionym rozwojem mają duże problemy z wykształceniem prawidłowego wysklepienia łuku podłużnego i poprzecznego stopy. Świadczy to o zaburzeniu fizjologicznego wzorca ruchu i doprowadza do rozwoju nieprawidłowej budowy stopy, która wymaga specjalnego zaopatrzenia i większego zainteresowania ze strony rodziców. Nieprawidłowa budowa stopy doprowadza do załamania się stopy na zewnątrz i doprowadza do koślawości stawu skokowego, co wymaga ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz stosowania bucików z wyższym, sztywnym zapiętkiem. Warto również dodać, iż u takich dzieci w przyszłości może dojść do przykurczu zgięciowego palców stóp (palce młoteczkowate).

Pierwsze etapy funkcji podporowej dziecko kształtuje leżąc na boku, kładąc stopę na podłoże. Jest to ważny moment w którym dziecko doskonali funkcję podporową przygotowując się do stania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz