PALUCH KOŚLAWY –  HALLUX VALGUS

Hallux dlastopy.pl

Paluch koślawy - HALLUX VALGUS

       Wszyscy dobrze znamy modny temat związany z palcem koślawym potocznie nazywanym  „halluxem”. Jednakże, skąd się bierze ten problem? Otóż nie do końca są znane przyczyny powstawania palucha koślawego. Dawniej bardzo często mówiono o dziedziczności tego problemu, jednak obecnie teoria ta zyskuje coraz to więcej przeciwników, gdyż nie jest zbadane w jaki sposób miałoby się dziedziczyć dane zaburzenie. Oczywiście trudno nie zauważyć sytuacji rodzinnej, w której zarówno babcia, mama jak i córka borykają się z tym samym problemem. Obecnie dużą rolę w powstawaniu palców koślawych przypisuje się mechanizmom biomechanicznym.

Przyczyny powstawania halluksa

     Według wstępnych badań, jedną z przyczyn doprowadzających do powstawania tego zaburzenia jest specyficzny rodzaj chodu, czyli podczas chodzenia nasze stopy pracują nieco w inny sposób niż u osób, które ”halluxa” nie mają i prawdopodobnie nigdy nie będą mieć, aczkolwiek nie da się tego w stu procentach wykluczyć. Do powyższej myśli należy dodać inne przyczyny, jakimi są noszenie niewłaściwego obuwia, ale także nieprawidłowe napięcie mięśni, które w efekcie doprowadzają do zmiany ułożenia pierwszego palca stopy. Jest wiele metod terapii palca koślawego. Jedne opierają się na leczeniu zachowawczym (nieoperacyjnym), inne na operacyjnym. Wydaję się, że najlepsze efekty osiągane są  za pomocą operacji, aczkolwiek  okazuje się, że wcale nie do końca tak jest.  Sama ingerencja chirurgiczna nie rozwiąże problemu, jeżeli nie doda się odpowiednich działań w kierunku zmiany wzorca chodu i rozkładu napięcia mięśniowego stopy czy podudzia. W wielu sytuacjach zastosowanie takich metod nieoperacyjnych wystarcza do osiągnięcia pożądanego efektu.

        Na koniec dodamy, iż obecnie stosowane aparaty takie jak: Hallufix czy Marcin (http://www.dlastopy.pl/pl/c/Elementy-korekcyjneochronne/16) nie służą do wyleczenia, czyli wyprostowania palca, ale są zaopatrzeniem zabezpieczającym przed dalszym pogłębianiem koślawienia oraz jako odpowiedni dodatek ortopedyczny w trakcie leczenia. 

 

Hallufix dlastopy.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz