Małe stopy duży problem

Małe stopy - duży problem

Z pewnością wielu z Was spotkało się z sytuacją, w której swoje lub inne dziecko zostało zdiagnozowane, jako posiadające wadę stóp. Oczywiście jakiego typu to wada, to już jest sprawa indywidualna, jednak wg statystyk najczęściej występującymi wadami są: płaskostopie podłużne oraz koślawość pięt. To czy jest to faktycznie samo płaskostopie, czy tylko koślawość pięt, czy oba te schorzenia jednocześnie to już różnie bywa.

Jak dbać o stopy dziecka?

Zdaniem specjalistów małe stopy wcale nie muszą być powodem do większych obaw. Jednak, jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zwrócimy uwagę na podstawową profilaktykę, która polega na: doglądaniu etapów rozwoju struktur kostnych u dzieci przez ortopedów, fizjoterapeutów czy podologów, wykonywaniu ćwiczeń ogólnorozwojowych minimum cztery razy w tygodniu, stosowaniu odpowiedniego dla stóp dzieci obuwia oraz kontroli ich stanu, a także dbałości o codzienną, a nawet i częstszą higienę.

Co robić gdy dziecko ma wadę stóp?

Niestety, w momencie nie zastosowania się do wyżej wypisanych zaleceń, problem małych stóp może okazać się dużym problemem. W takim przypadku, wymagane są ćwiczenia z przeszkolonym fizjoterapeutą oraz częste wizyty u ortopedy, a nawet stosowanie wkładek czy butów ortopedycznych. Części tych zaniedbań udaje się pozbyć lub zniwelować do okresu dojrzewania, jednak w cięższych przypadkach nierzadko pozostaje do końca życia. Oczywiście są i takie sytuacje, w których mówimy, że daną nieprawidłowość dziedziczymy genetycznie. Jednakże najnowsze badania coraz częściej ukazują, że czynnik genetyczny odgrywa niewielką rolę w powstawaniu zaburzeń w obrębie stóp (z wyjątkiem wad wrodzonych).

Tak więc, problem małych stóp wcale nie musi być duży. Musimy tylko pamiętać o prawidłowej profilaktyce. Jej zaniechanie może być bezpośrednią przyczyną powstawania zaburzeń ukształtowania, a co za tym idzie również funkcji stopy.

Bardzo prosimy o kierowanie Waszych pytań na adres info@dlastopy.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz