Ból łydek

Bóle łydek dlastopyCo zrobić gdy dziecko bolą łydki?

Ból łydek jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości bólowych u dziecka, która może świadczyć o zaburzeniu chodu i skutecznie zahamować rozwój ruchowy dziecka.

Ból łydek – objawy

Rodzice powinni zacząć się niepokoić, w momencie kiedy dziecko zbyt często i zbyt szybko zaczyna wołać, chce „na rączki” lub do wózka, że bolą go nóżki. Podejrzanym objawem są nagłe wybuchy płaczu podczas chodu, bez konkretnej przyczyny, ogólna niechęć dziecka do wychodzenia na dwór i na spacery.

Oczywiście przy dłuższych spacerach nie należy się martwić, jednak niepokój mogą budzić objawy już po przejściu kilkunastu metrów. Jeżeli do ok. 200 metrów maluch nie zgłasza bólu, bóle łydek go nie dotyczą.

Przyczyna bólu w łydkach

Warto pamiętać, że bóle łydek nie występują podczas biegania czy stawania na palcach. Jest to charakterystyczny objaw, który sugeruje że przyczyną tych dolegliwości prawdopodobnie jest płaskostopie czynnościowe. Jest to pierwszy etap powstawania typowego płaskostopia. Jego przyczyną jest niewydolność mięśni oraz więzadeł stopy, które są zbyt słabe, aby utrzymać łuk podłużny stopy w prawidłowym ustawieniu. Na tym etapie powinno wystarczyć wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz zastosowanie obuwia, które będzie wspomagało stopę oraz prawidłowo ją stabilizowało podczas zabawy, chodzenia, skakania czy biegania w domu, w przedszkolu, w szkole i na podwórku. Dobrze dobrane obuwie powinno przynieść ulgę w odczuwaniu dolegliwości bólowych w ciągu pierwszych dni noszenia butów.

Bóle łydek w nocy

Ta sama przyczyna powoduje pojawianie się bólu łydek w nocy. W przypadku intensywnej aktywności dziecka w ciągu dnia ma ono problemy z zaśnięciem w związku z nasilającym się bólem w obrębie mięśni łydek. Najczęściej pomaga delikatny masaż zastosowany przez rodzica, jednak jest to tylko chwilowe załagodzenie problemu. Także w tym przypadku winne jest płaskostopie czynnościowe, a zastosowanie dobrze wyprofilowanego obuwia z odpowiednią stabilizacją stawów skokowych powinno pomóc zwalczyć problem.

Jak pozbyć się uporczywego bólu w łydkach u dziecka?

Przede wszystkim należy zainwestować w obuwie, które będzie spełniało wymogi jakimi powinno charakteryzować się zdrowe obuwie dla dzieci. Najważniejsze cechy takiego obuwia to podparcie łuku podłużnego, sztywny zapiętek oraz dopasowanie szerokości bucików do stópek dziecka. W przypadku, gdy obuwie będzie zbyt szerokie podparcie łuku oraz zapiętek na nic się zdadzą, gdyż stopa dziecka po prostu się przesunie i dalej nie będzie prawidłowo ustabilizowana w bucie. Odpowiednia wysokość buta do okolicy kostek zapewni prawidłową stabilizację stawów skokowych, która jest potrzebna, aby zapobiec rozwinięciu się płaskostopia oraz koślawości. Warto wybrać sznurówki zamiast rzepów, ze względu na lepsze dopasowanie buta do stopy, a przy okazji można zacząć uczyć dziecko wiązania, co pozwala rozwinąć lepszą koordynację skrzyżowaną i wspomóc prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka.

W przypadku, gdy pojawia się problem ze znalezieniem odpowiednio wyprofilowanego obuwia, można zastosować wkładki ortopedyczne ze zwiększonym podparciem łuku podłużnego. Jednak sama wkładka może być niewystarczająca, ze względu na brak prawidłowej stabilizacji w rejonie kostek. Jednym z rozwiązań jest połączenie obuwia profilaktycznego z zastosowaniem wkładki korekcyjnej. Jednak należy pamiętać, że w tym przypadku trzeba wyciągnąć oryginalną wkładkę z butów. Warto jednak zasięgnąć opinii lekarza, aby mieć całkowitą pewność, że przyczyna problemu bolesnych łydek nie jest inna i znacznie bardziej poważniejsza.

http://www.dlastopy.pl/pl/n/15?preview=true

Dodatkowo, należało by zastosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy. Najprostsze ćwiczenia można znaleźć w Internecie, ale warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który stworzy idealny zestaw ćwiczeń dla Waszego malucha.

My, jako rodzice często bagatelizujemy problem i tłumaczymy to sobie zwykłym marudzeniem dziecka, a tak naprawdę nie wiele potrzeba, aby zniwelować ból lub całkowicie się go pozbyć, a spacery z naszymi maluchami staną się dla nas jeszcze większą przyjemnością. 

 

Zapraszamy na nasz FANPAGE. Tam będą Państwo na bieżąco informowani o nowych artykułach.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz